Gyanús, hogy ugyanabból a kasszából vennének el pénzt a kormánypárti képviselők a költségvetéshez benyújtott módosító javaslataikban, hogy az általuk preferált területekre több pénz jusson.
Tavaly egyébként aktívabbak voltak a fideszes és kereszténydemokrata politikusok, akkor töb mint 40 módosító javaslattal bombázták meg a 2017-es büdzsét. Idén kevesebb, mint 10 indítvány ment be tőlük a parlamenthez.
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne változhatna meg akár érdemben az előterjesztés a parlamenti vita későbbi szakaszában. Akkor majd bizottsági javaslatok formájában kerülnek az országgyűlés elé az előirányzatok átrendezését jelentő javaslatok. A nemrég kinevezett, paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszternek, Süli Jánosnak például jelen állás szerint nem jutna költségvetési forrás a működésre, erről tehát biztos, hogy még születnie kell egy indítványnak.
Szavazás közben
Abban nincs változás a korábbi évekhez képest, hogy a képviselők jellemzően részterületeket érintő módosításokat nyújtottak be (az első körös módosítók beadásának határideje pénteken lejárt). Ami viszont feltűnő, hogy ezúttal nagyon egy srófra járt az agyuk, amikor a forrást kellett megjelölni, ahonnan elvennék a pénzt. A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. büdzséjét kopasztanák meg, mégpedig alaposan, hogy például a Magyar Állami Opera turnézni tudjon a határon túli magyar területeken, vagy sor kerülhessen a jászsági úthálózat felújítására.
A Garantiqa működésére 18,4 milliárd forintot szánt a kormány a nemzetgazdasági tárca által benyújtott eredeti költségvetésben.
Ezt az említett képviselői indítványok lényegében lenulláznák: ha minden átcsoportosítási igényt befogadna a parlament, akkor mindössze 2,4 milliárd forintja maradna az intézménynek, hogy ellássa feladatait. Ez nyilván képtelenség.
Nemrég számoltunk be arról, hogy egy, a miniszterelnök tanácsadói körébe tartozó gazdasági szakember az állami garanciarendszer teljes megújításának szükségességéről beszélt tudósítónknak. Az anonimitást kérő forrás elégedetlen volt a Garantiqa működésével, szerinte jobb lenne zöldmezős alapon újjáépíteni a vállalati hitelpiacon fontos szerepet játszó garanciarendszert.
Véletlen volna, hogy most a kormánypárti képviselők egy csapásra a Garantiqa kivéreztetésével oldanák meg a kulturális, illetve infrastrukturális fejlesztések forráspótlását? Ha így van, akkor ez valóban rendkívüli egybeesés. Megnéztük, a tavalyi költségvetés vitája során mennyi pénzt próbáltak elvonni a módosítókkal a Garantiqától. Az eredeti előterjesztésben 15,1 milliárdot különítettek el az intézmény számára, a kormányoldal politikusai százmilliós nagyságrendben nyirbálták volna meg ezt a kasszát, végül az elfogadott büdzsé 14,3 milliárdot hagyott ott a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-nél. Vagyis tavaly még nem tekintették aranybányának az intézmény büdzséjét, ahonnan könnyűszerrel lehet pénzt szerezni más célokra.
Több pénzt a dohányközpontnak!
Az egyik fideszes képviselő, Hadházy Sándor azt kéri a parlamenttől, hogy adjanak 300 millió forintot pluszban a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-nek. Az így 950 milliósra kipótolt büdzsével a cég hatékonyabban láthatná el a fogyasztók, nemdohányzók, fiatalkorúak védelmével kapcsolatos feladatait. A politikus a fiatalok lakhatását támogató fészekrakó program állami garanciakeretéből vonná le a pénzt.
Baka F. Zoltán
mfor.hu