Matolcsy György kijelölt gazdasági miniszter nem látja szükségesnek a költségvetés pénzbeli szerepvállalását a bajba jutott devizahitelesek megsegítésében, mint mondta, lehet garanciával és lehet az állam hatókörébe tartozó intézmények szervezésével, koordinálásával ebben részt venni.
Matolcsy György, az m1 Az Este című műsorában szerdán megerősítette, hogy a bankoknak is szerepet kell ebben vállalniuk. Elképzelésük szerint kizárólag az adott ügyfél, az adós kérésére lehetne a devizahiteleket forintra váltani - mondta a kijelölt gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy ezzel ugyan az adós kiszűrné az árfolyamkockázatot, de még mindig fennáll a lehetősége, hogy nem tudja fizetni a lakása utáni kamatot és törlesztést. Ebben az esetben, nemzetközi példákra alapozva, lehetővé kellene tenni, hogy a tulajdont bérleti jogra váltsák - mondta Matolcsy György. Szavai szerint jelenleg mintegy 1,5 millió embernek, 900 ezer családnak van devizahitele, amelyek átlagosan 13 év múlva járnak le.
Nagy kérdés ugyanakkor, hogy a bankok mennyire kívánnak partnerek lenni egy olyan akcióban, mely nagyrészt őket sújtaná anyagilag. A legbefolyásosabb magyar bankvezér, Csányi Sándor például a minap úgy vélekedett, hogy nem lehet a lakossági devizahiteleket forinthitelekre váltani. A bankvezér a HírTV Kontraszt című műsorában vasárnap este azt mondta: ha most átváltanák forintra a devizahiteleket, akkor mintegy 20 százalékkal, 230 milliárd forinttal nőne meg a lakosság egy évi hiteltörlesztési terhe, mert a kamatkülönbözet miatt jelentősen emelkedne a törlesztőrészlet.
Csányi Sándor szerint elsősorban nem a bankrendszer a hibás azért, hogy a hitellel rendelkezők nehéz helyzetbe kerültek, hanem a kormányzati gazdaságpolitika. Csányi Sándor azt mondta: a bankrendszer szintén nem okolható azért, hogy a szocialista kormány bevezette a lakás devizahitelek állami támogatását, míg korábban csak a forinthiteleket támogatta. "A kormány ösztönözte a devizahitelt, rossz gazdaságpolitikát és költségvetési politikát folytatott és harmadsorban meg kell említeni a monetáris politikát is" - mondta az OTP elnök-vezérigazgatója hozzátéve, ha nem lett volna erősen túlértékelve a forint, amikor felvették az adósok a hitelt, akkor meggondolták volna, hogy forintban vagy devizában adósodjanak el.
MTI/Menedzsment Fórum