3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kelet-Európa több országának szüksége lehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére, és ha nem indul meg hamarosan a nemzetközi tőkeáramlás a térségbe, akkor komolyabb problémákkal kell szembenézni, írták keddi amerikai lapok annak kapcsán, hogy az IMF "technikai és pénzügyi segítséget" helyezett kilátásba Magyarországnak.

Vezető amerikai lapok foglalkoztak keddi számukban az IMF segítségnyújtási készségével: a The New York Times és a The Wall Street Journal külön cikkben, a The Washington Post a valutaalapról szóló írás keretében. A The New York Times arról írt: hasonlóan néhány más felzárkózó gazdasághoz, Magyarországot is megviselte, hogy a befektetők menekülésbe kezdtek a biztonságosnak hitt területekre. Az újság kiemelte: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök üdvözölte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) készségét, de kijelentette, hogy Magyarország csak utolsó eszközként folyamodna a valutaalap segítségéért.

A lap idézte a Citigroup budapesti elemzőjét, Gárgyán Esztert, aki szerint a Hetek (G7) válságkezelő intézkedései "esetleg segíthetnek stabilizálni a helyzetet". Hozzátette ugyanakkor, "ha a hitelpiacok nem javulnak, nagy nyomás fog nehezedni a forintra és a részvényekre".

A The Wall Street Journal is azt emelte ki tudósításában: Gyurcsány Ferenc közölte, Magyarország igyekszik elkerülni az IMF-segítség igénybe vételét, és csak utolsó eszközként fordulna a valutaalaphoz. A gazdasági napilap szerint a segítségnyújtási ajánlat új életet lehelt a magyar pénz- és tőkepiacba, a forint javult, a vezető budapesti tőzsdeindex emelkedett.

Mint a The Wall Street Journal írta, Magyarország, több más kelet-európai felzárkózó gazdasághoz hasonlóan, külföldi hitelekre támaszkodva finanszírozta az utóbbi években a fogyasztást és a növekedést. E stratégia nyomán jelentős hiány keletkezett a folyómérlegben, és ez érzékennyé tette az országot a gazdasági zavarokra a külföldi források elapadása esetén. Martin Blum, a UniCredit bank elemzője szerint az IMF a Magyarországnak tett ígérettel a térség döntéshozóinak és a piacoknak is azt üzente, "nagyon komolyan gondolja, hogy betömi a külföldi forráshiányt".

A The Washington Post "Kis nemzetek, az IMF nagy próbája" című elemzésében rámutatott: a Nemzetközi Valutaalapnak fontos szerep juthat a krízis feltartóztatásában. A lap szerint az IMF pénzügyi mentőövet ígért Magyarországnak, amelynek bankrendszere "a végletekig feszültté vált", miután a nemzetközi hitelforrások kiapadtak. Az Egyesült Államokhoz hasonlóan Magyarország is lehetőségein felül él, többet importál, mint amennyit exportál, és 2007-ben az Európai Unió 27 tagállama közül a legnagyobb költségvetési hiányt halmozta fel, írta az újság.

Nem Magyarország lesz az egyetlen, amelynek segítségre lehet szüksége - jelentette ki Simon Johnson, a Petersen Nemzetközi Közgazdaságtudományi Intézet kutatója, az IMF volt vezető közgazdásza. Az újság szerint több más ország, közöttük Lettország, Románia és Bulgária is arra kényszerülhet, hogy az IMF-hez forduljon. Johnson figyelmeztetett: "ha a tőkeáramlás nem indul meg hamarosan ezekbe az országokba, akkor komolyabb problémákkal kell szembenézni".

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!