Bár a Raiffeisen még nem közölte 2009-es eredményeit, lassan mérleget vonhatunk a bankszektor tavalyi évéről. A legtöbb pénzügyi intézmény adózott eredménye visszaesett, azonban a teljes szektor így is több mint 200 milliárd forintos nyereséget termelt a tulajdonosoknak. Kérdés, meddig tart a visszaesés: a cégek idén már javuló környezetre számítanak, azonban a Fitch szerdán megjelent elemzése szerint még 2010 is nehéz lehet a pénzintézetek számára.
A nyereség nagy részét az OTP hozta
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közölt adatok szerint 2009-ben 217,6 milliárd forint volt a magyar bankrendszer nyeresége. A bankok összesített adózott profitja 2006-ban még közel 357 milliárd, 2007-ben pedig közel 325 milliárd forint volt.
A felügyelet adatokhoz fűzött értékelése szerint az eredményt érdemben befolyásolta, hogy az értékvesztés és céltartalékképzés a 2008. évi közel háromszorosára emelkedett. A legtöbb pénzintézet eredményeinek közlésekor szintén a céltartalékolást jelölte meg elsődleges okként a profitcsökkenésre.
A számok továbbra is azt mutatják, hogy az OTP hozza a legnagyobb nyereséget: a bank magyarországi tevékenysége 178,3 milliárd forintos adózott eredményt hozott. Ez azért lehet magasabb a csoport 150 milliárdos teljes profitjánál, mert a leányvállalatok közül több is veszteségesen működött. Csak Ukrajnában például 43,6 milliárdos mínuszt volt kénytelen elkönyvelni a bank. A hazai tevékenységből származó profit az OTP esetében 34 százalékkal emelkedett 2008-hoz képest.
A második legnagyobb profitot termelő magyar bank címére már többen pályáznak jelentősen leszakadva az OTP-től. Az eddig közölt számok alapján az Erste állt év végén a dobogó második fokán 23,6 milliárdos profitjával. A K&H 10 milliárd forintos nyereséget hozott a belga tulajdonosoknak 2009-ben, mindezt 40,3 milliárdos céltartalékolás mellett tudta teljesíteni. A nagyobb hazai bankok közül a Raiffeisen hivatalosan csak március 23-án közli 2009-es eredményeit.
Idén is maradhatnak nyomás alatt
A Fitch nemzetközi hitelminősítő szerdán kiadott elemzése szerint az IMF-hitel nélkül még rosszabb helyzetben lennének a hazai bankok, ugyanakkor arra a cég elemzői is felhívják a figyelmet, hogy várhatóan 2010-ben is nyomás alatt lesz a pénzügyi szektor.
A szakemberek főleg hitelezési tevékenység visszaesése, valamint a hitelállomány-romlás jelentős leírási költségei miatt számítanak idén is nehéz évre a szektorban. A hitelezés visszaesésével kapcsolatban külön megemlítik, hogy a kormány devizahitelek szigorításáról szóló intézkedése sem segítette a bankokat.
Emellett a bankok jövedelmezősége jelentős mértékben függött a belföldi államkötvény-befektetések eddigi erős teljesítményétől is, amely viszont nem lesz tartható 2010-ben - jósolják a hitelminősítő londoni elemzői. A Fitch szerint a hazai recesszió miatt idén is elkerülhetetlen lesz a portfólió további romlása. A hitelminősítő az idei évre várja a problémás kinnlevőségek arányának tetőzését, arra az esetre, ha a bankok működési környezete nem romlik tovább.
A cég a jelenlegi, már kevésbé ingatag működési környezetet figyelembe véve reálisnak tartja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzését, amely szerint a szektorszintű teljes kinnlevőség-állományon belül az idén 9-10 százalékot érhet el a problémás hitelek aránya. E becslés alapján arra lehet számítani, hogy a magyar bankszektornak nem lesz szüksége jelentősebb tőkepótlásra - áll az elemzésben.
Menedzsment Fórum