4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár tavaly összességében több mint 200 milliárd forintos profitot értek el a magyarországi bankok, a Fitch elemzői szerint korai még ünnepelni, hiszen csak lassú lesz a kilábalás a válságból. A szakemberek szerint a magyar bankszektor továbbra is nyomás alatt marad majd, amiben közrejátszik a hitelezés állami szigorítása is. Mfor.hu-háttér.

Bár a Raiffeisen még nem közölte 2009-es eredményeit, lassan mérleget vonhatunk a bankszektor tavalyi évéről. A legtöbb pénzügyi intézmény adózott eredménye visszaesett, azonban a teljes szektor így is több mint 200 milliárd forintos nyereséget termelt a tulajdonosoknak. Kérdés, meddig tart a visszaesés: a cégek idén már javuló környezetre számítanak, azonban a Fitch szerdán megjelent elemzése szerint még 2010 is nehéz lehet a pénzintézetek számára.

A nyereség nagy részét az OTP hozta

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közölt adatok szerint 2009-ben 217,6 milliárd forint volt a magyar bankrendszer nyeresége. A bankok összesített adózott profitja 2006-ban még közel 357 milliárd, 2007-ben pedig közel 325 milliárd forint volt.

A felügyelet adatokhoz fűzött értékelése szerint az eredményt érdemben befolyásolta, hogy az értékvesztés és céltartalékképzés a 2008. évi közel háromszorosára emelkedett. A legtöbb pénzintézet eredményeinek közlésekor szintén a céltartalékolást jelölte meg elsődleges okként a profitcsökkenésre.

A számok továbbra is azt mutatják, hogy az OTP hozza a legnagyobb nyereséget: a bank magyarországi tevékenysége 178,3 milliárd forintos adózott eredményt hozott. Ez azért lehet magasabb a csoport 150 milliárdos teljes profitjánál, mert a leányvállalatok közül több is veszteségesen működött. Csak Ukrajnában például 43,6 milliárdos mínuszt volt kénytelen elkönyvelni a bank. A hazai tevékenységből származó profit az OTP esetében 34 százalékkal emelkedett 2008-hoz képest.

A második legnagyobb profitot termelő magyar bank címére már többen pályáznak jelentősen leszakadva az OTP-től. Az eddig közölt számok alapján az Erste állt év végén a dobogó második fokán 23,6 milliárdos profitjával. A K&H 10 milliárd forintos nyereséget hozott a belga tulajdonosoknak 2009-ben, mindezt 40,3 milliárdos céltartalékolás mellett tudta teljesíteni. A nagyobb hazai bankok közül a Raiffeisen hivatalosan csak március 23-án közli 2009-es eredményeit.

Idén is maradhatnak nyomás alatt

A Fitch nemzetközi hitelminősítő szerdán kiadott elemzése szerint az IMF-hitel nélkül még rosszabb helyzetben lennének a hazai bankok, ugyanakkor arra a cég elemzői is felhívják a figyelmet, hogy várhatóan 2010-ben is nyomás alatt lesz a pénzügyi szektor.

A szakemberek főleg  hitelezési tevékenység visszaesése, valamint a hitelállomány-romlás jelentős leírási költségei miatt számítanak idén is nehéz évre a szektorban. A hitelezés visszaesésével kapcsolatban külön megemlítik, hogy a kormány devizahitelek szigorításáról szóló intézkedése sem segítette a bankokat.

Emellett a bankok jövedelmezősége jelentős mértékben függött a belföldi államkötvény-befektetések eddigi erős teljesítményétől is, amely viszont nem lesz tartható 2010-ben - jósolják a hitelminősítő londoni elemzői. A Fitch szerint a hazai recesszió miatt idén is elkerülhetetlen lesz a portfólió további romlása. A hitelminősítő az idei évre várja a problémás kinnlevőségek arányának tetőzését, arra az esetre, ha a bankok működési környezete nem romlik tovább.

A cég a jelenlegi, már kevésbé ingatag működési környezetet figyelembe véve reálisnak tartja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzését, amely szerint a szektorszintű teljes kinnlevőség-állományon belül az idén 9-10 százalékot érhet el a problémás hitelek aránya. E becslés alapján arra lehet számítani, hogy a magyar bankszektornak nem lesz szüksége jelentősebb tőkepótlásra - áll az elemzésben.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!