Október végén 21 918,3 milliárd forintot tett ki a kormány adóssága, amely 5 havi mélypontot jelent - közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A szeptemberi végi szinthez képest bekövetkezett 162,7 milliárdos csökkenésből 147 milliárdot a forint alapú papírok zsugorodása, míg 14,9-t a devizalapú adósság mérséklődése tett ki.
A forintadósság csökkenése az ÁKK kibocsátási terve alapján nem igazán meglepetés, hiszen az év utolsó három hónapjában a tervek szerint összesen 315 milliárddal kívánja csökkenteni a forintos állampapírok mennyiségét az adósságkezelő.
Ez a leépítési szándék a kifejezetten lakosságnak szóló állampapírokra természetesen nem igaz, itt az állomány, ha a szeptemberi 7 százalékos megugrásnál kisebb mértékben is, de újabb két százalékkal tudott bővülni. Így a teljes kormányzati adósságnak immár közel 7,3 százaléka van a háztartások kezében, amely Matolcsy György jegybankelnök szerdai előadása szerint az ország stabilitásának egyik támasza.
A lakossági állampapír portfólió örvendetes felfutása mellett ugyanakkor arról sem szabad elfeledkezni, hogy annak átlagos futamideje nem igazán szerencsés, hiszen az állomány majd 60 százaléka egyéves kincstárjegyekben található. Nem véletlen, hogy az ÁKK a babakötvény bevezetésétől is az átlagos futamidő növekedését várja.
Ha csak pusztán a számokat nézzük, akkor a devizadósság kedvezőtlenebbül alakult októberben. A forint októberi erősebb szintje ugyanis 1,33 százalékos csökkenést jelentett volna, de a hazai fizetőeszközre átszámolt devizadósság csak 0,17 százalékkal mérséklődött. Ez persze csak úgy lehetséges, hogy a szeptember végi 28,8-ról 29,18 milliárd euróra nőtt a nem forintban denominált kormányzati adósság. A növekedéséért pedig szintén egy, a lakosságnak is szóló eszköz, a PEMÁK "felelős", amelynek októberi nettó értékesítése május óta a legmagasabb szintre ugrott.
A devizaadóssággal kapcsolatban persze felmerül a kérdés, hogy az eheti dollárkötvény-kibocsátás (lásd: Ha a forint olcsóbb, akkor miért dollárban adósodunk el?) hogyan befolyásolhatja majd a novemberi számokat. Ezt persze pontosan megmondani egyelőre nem lehet, hiszen a forint alapú állampapírok, a lakossági állampapírok, illetve a PEMÁK állományának alakulása is jelentős mértékben tud változni egy hónap alatt.
Egy olyan gondolatkísérletet viszont tehetünk, hogyha a dollárkötvény kibocsátás már októberben megtörtént volna, akkor hogyan alakultak volna a számok. Nos ebben az esetben a devizaadósság 1,48 milliárd (2 milliárd dollár /1,35 EUR/USD) euróval nőtt volna meg. Így minden egyéb változatlansága mellett a devizadósság 30,63 milliárd euróra, vagyis 9020 milliárd forintra ugrott volna. Ezzel pedig a teljes kormányzati adósság 22 345 milliárd lenne, ami a júliusi csúcs után minden idők második legmagasabb értéke lenne.
Ugyanakkor azt nem szabad elfelejteni, hogy júliusra a kormány jelentős értékben vállalt át önkormányzati adósságot, ami a teljes államháztartás adóssága szempontjából közömbös. Az adósságkonszolidációval ugyan a kormányzati adósság megugrott, de ezzel párhuzamosan az államháztartás önkormányzati rendszerének adóssága csökkent. Szeptember végén az államháztartás teljes konszolidált adósságának értéke 23 088 milliárd forint volt, amiből a kormányra 22 085,4 milliárd, vagyis 95,6 százalék jutott. Ugyanez az arány tavaly decemberben még csak 92,5 százalék volt. Vagyis az ÁKK által havonta közölt központi költségvetési adósságszint egyre nagyobb részét képezi a teljes államadósságnak, így alakulásának folyamata is transzparensebbé vált.
mfor.hu