3p

Magyarország a szükségből akkor tudna erényt kovácsolni, ha megalkotná a kormányzati ciklusokon átívelő nemzeti stratégiáját - fogalmazza meg most közzétett 11. üzleti jelentésében a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC).

A Magyarországon működő jelentős nagyvállalkozásokat tömörítő szervezet szerint az országnak meg kellene határoznia, hova kíván eljutni 15-20 év múlva, mind a gazdaság, mind a társadalom területén, és ezután kiérlelhető lenne egy összefüggő stratégia. Jelenleg ugyanis nem látszik, hogy az egyes szakterületek, programok hogyan illeszkednek egy hosszú távú stratégiába.

A HEBC most közzétett jelentésében emlékeztet arra, hogy már 2005-ben megfogalmazódott a széleskörű konszenzus szükségessége. "A HEBC üzenete, a külföldi befektetők véleménye ma is egyértelmű: a konszenzus létrejötte stratégiai cél. Az ország felzárkózása az Európai Unió fejlett országainak szintjére akkor valósítható meg, ha egyetértés és együttműködés alakul ki a politikai erők, a gazdaság, a tudomány és társadalom széles rétegei között az ország fejlődését érintő legfontosabb kérdésekben" - áll a jelentésben. A nagyvállalkozásokat tömörítő szervezet ugyanakkor sajnálatosnak tartja, hogy jelenleg a konszenzus megvalósítására kevés esély látszik.

A befektetők szempontjából továbbra is a stabilitás, a kiszámíthatóság és az átláthatóság az üzleti környezetet meghatározó három legfontosabb tényező. Hiányuk mind helyi szinten, mind az anyavállalatok szintjén jól érzékelhető - tudatja a jelentés.

A HEBC-ben résztvevők úgy látják, hogy Magyarország számára a  hitelképesség megőrzése mellett a bizalmi tőke helyreállítása a legfontosabb. "Éves szinten több százmilliárd forintos megtakarítást eredményezne, ha javulna Magyarország megítélése és országkockázati besorolása" - fogalmaz a jelentés.

A HEBC-ben tömörülő nagyvállatok vezetői szerint a jelenlegi kormányprogram, amely az egyensúlyt célozza, jó irányba mutat, de az egyensúly tartós megtartásához gazdaságélénkítő programok egyidejű alkalmazására is szükség van. A jelentés ugyanakkor sürgeti a reformokat.

"A lázcsillapító sem gyógyítja meg a beteget, csak a tünetet kezeli. Se az állam, se a lakosság ne költsön többet, mint amennyit a gazdaság teljesítőképessége lehetővé tesz. Magyarországon a politika az emberekben azt a tudatot erősítette, hogy nem szükséges anyagi áldozatokat vállalni, elég ha elmennek szavazni, az államtól kérik a terhek átvállalását, és várják a csodát. A változáshoz szemléletváltásra lenne szükség. Amíg Kínában egy marék rizsnek félreteszik a felét, addig Magyarországon tíz marék rizsből tizenegyet szeretnének elfogyasztani. Ez egy egész más szemlélet, de nem kizárólag magyar sajátosság" - fogalmaz a HEBC jelentése.

A HEBC tagja többek között az ABB Ltd., a British Tobacco Magyarország, az Electrolux, az Ericsson Magyarország, a Nestlé Hungária, a Philips Hungary, a SAP Hungary, a Shell Hungary, és az OMV Hungária.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!