4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Raiffeisen Bank elemzői szerint a gazdasági növekedés üteme lassulni fog az idei évben, ugyanakkor a 2017-2018-as időszakban ismét visszatérhet a 3 százalékos bővülés.

2016 elején sok izgalmas kérdés merül fel a világgazdaságban és a magyarban is, ezekkel részben összefüggésben az olajárak is csökkentek, kezdte a negyedéves elemzésük bemutatását Török Zoltán a Raiffeisen Bank vezető elemzője.

A szakértő elmondta, hogy a 2015-ös gazdasági lassulás mögött a mezőgazdaság gyengélkedése állt, míg korábban akár fél százalékkal is növelte a bővülés ütemét, tavaly ennyit vehetett el. A mezőgazdaság és az építőipar nélkül a Raiffeisen szakemberei szerint 3,5 százalékkal bővülhetett a magyar GDP 2015-ben. A kedvező alapfolyamatok ellenére a kilátások mégsem túl derűsek, a feldolgozóipari beruházások ugyanis nem mutatnak jó képet. A statisztikák szerint hónapról hónapra csökken a beruházás üteme, miközben a dinamikus régiókban a munkaerőpiacon nincsenek komoly tartalékok, ami szintén kedvezőtlen hatással lehet a növekedésre.

Az ország gyakorlatilag kettészakadt, a dinamikusan fejlődő közép-magyarországi, közép-dunántúli és nyugat-magyarországi régióval szemben áll az ország többi része. A dinamikus régiókban komoly beruházások voltak, jelentős feldolgozóipari kapacitások vannak.

Eközben az elmúlt években a feldolgozóiparban eltolódtak a súlyok, néhány szektor kiemelkedik, így az autóipar (ami 30 százalékot tesz már ki), gumiipar, villamosenergia ipar, és a gyógyszeripar. Ezekben a szektorokban döntően nagy multinacionális vállalatok vannak jelen, amelyek képesek voltak az utóbbi években komoly beruházásokra.

Problémát jelent a munkaerőpiac állapota is, az erős régiókban a természetes munkanélküliségi ráta alá kerültünk, így ha akarnának is fejleszteni a vállalatok, ez nehézséget okozhat. Máshol ugyanakkor problémák vannak, így a közfoglalkoztatástól tisztított munkanélküliségi mutatók kedvezőtlen helyzetet mutatnak, Észak-Magyarországon például 20 százalékos lenne ez a ráta. Ráadásul a közfoglalkoztatásba kerülők rossz aránnyal tudnak visszatérni a versenypiacra.

Ezek miatt növekedési völgybe kerül a magyar gazdaság, az idei évben 2-2,5 százalékos lehet a GDP bővülés. 2017-2018-ban ugyanakkor ismét magasabb növekedési ütemre kapcsolhat a gazdaság. Ennek három pillére lesz:

  • az MNB programok, az NHP, illetve az azt követő növekedéstámogató program,
  • az EU pályázatok felgyorsítása,
  • és a CSOK.

A CSOK a Raiffeisen elemzői szerint nagyon jó gazdaságélénkítő eszköz, konzervatív előrejelzésük szerint is 0,3 százalékkal lökheti meg a következő években a növekedést. A költségvetési teher nominálisan ugyan 200 milliárd forint feletti lesz, a növekedésből fakadó adó- és járulékbevételek miatt ugyanakkor pozitív lehet az egyenleg.

A konzervatív forgatókönyvben azzal kalkuláltak, hogy 40 ezer új lakás építés lesz (évi 10 ezer többlet). Ha a válság előtti időszakot nézzük, akkor nem fogja szétfeszíteni az építőipart, mert akkor volt olyan év is, amikor 30-40 ezer lakás épült (igaz azok részben kisebb alapterületűek voltak). A használt lakások esetében 40 ezer addicionális tranzakció jöhet.

Négy év alatt 246 milliárd forint kifizetését eredményezhet a költségvetés számára. Ugyanakkor ez részben visszajöhet, de a következő 15-20 évben a GDP 0,1 százaléka maradhat benne a rendszerben. Az agresszív forgatókönyv esetén, ami kisebb valószínűségű, ott kétszer akkora lehet a lakások számának növekedése. Ebben az esetben 0,5 százalék GDP bővülést is eredményezhet a csok.

Problémát jelent ugyanakkor, hogy egyelőre nem látszik mi lehet a 2018-as időszak után az, ami húzhatja a gazdaságot.

A magyar gazdaság szempontjából is érdekes lesz, hogy miként alakul az infláció. A tavalyi évben mindenkit meglepő adat jött, és többek között az alacsony energiaáraknak köszönhetően az idén is mérsékelt lehet az infláció, a Raiffeisen 1,5 százalékot vár most.

A magyar gazdaság megítélése folyamatosan javult, és immár szinte biztos, hogy az első félévben immár befektetési kategóriába kerülhet az ország a hitelminősítőknél. A felminősítéseknek az alacsony kamatszint ellenére is van jelentősége, a szimbolikus lépésen túl gyakorlati haszna is lesz.

Ez, illetve az a tény, hogy Lengyelország megítélése romlik, segíthet abban, hogy a befektetők a magyar eszközök felé forduljanak. Ennek köszönhetően a Raiffeisen elemzői szerint inkább kissé erősödő forint jöhet, és ismét a 310-es szint körül stabilizálódhat a magyar fizetőeszköz. Emiatt, illetve az Európai Központi Bank könnyítési programjának köszönhetően az MNB is kamatot vághat a következő hónapokban. A Raiffeisen elemzői 1 százalékos alapkamatot várnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!