3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Sokat elmond egy politikusról a dolgozószobája.

Mint beszámoltunk róla, elindult a lazarjanos.hu, vagyis a Miniszterelnökséget vezető miniszter saját internetes oldala. Az ide feltöltött videós tartalmak bemutatják, hogyan tölti egy munkanapját a kormánytag.

Lázár János

Az egyik jelenetet Lázár parlamenti dolgozószobájában rögzítették. A miniszter az irodát díszítő tárgyakról mesél, így kerül szóba egy bekeretezett kép is, amely Kossuth Lajos híres Cassandra-levelének lenyomata. A nyílt levelet Deák Ferencnek címezte.

Ebben Kossuth kifejti határozott elutasító véleményét az 1867-es kiegyezésről, melyet magyar oldalról Deák istápolt. Kossuth elsősorban a magyar hadsereg és hadi költségvetés miatti aggódását fejezte ki, amely felett szerinte elveszti a kontrollt a magyar országgyűlés.

E két történelmi személyiség vitája a mai napig visszaköszön a magyar szuverenitás, illetve az ország méretéhez, befolyásához illő reálpolitika közötti különbségek, választási lehetőségek vitáiban. Leegyszerűsítve: Deák politikáját a liberális oldalon tekintik iránymutatónak, míg Kossuth Lajost kérlelhetetlen, kompromisszumképtelen gondolkodónak tartják. A Kossuth-pártiak pedig a magyar ügy elárulását látják a kiegyezéshez hasonló paktumokban.

Lázár álláspontja nem is lehetne világosabb ebben a kérdésben: ő egyértelműen Kossuth pártját fogja. „Az első dolog volt, amit behoztam a miniszteri eskütétel napján, az Kossuth Lajos nyílt levele Deák Ferenchez 1867-ből, az úgynevezett Cassandra-levél. Nagyon tanulságot elolvasni. Ha valaki bejön a hivatalomba, mindig alá szoktam ültetni és amikor vele beszélgetek, időnként fölnézek, hogy nehogy véletlenül rossz kompromisszumot kössek” – mondja az interjúban.

A videóban szó esik még gróf Bánffy Miklós portréjáról. Bánffy a Bethlen-kormányban töltött be külügyminiszteri posztot, de foglalkozott szépirodalommal, illetve gazdálkodó is volt. Bánffyt igazi reneszánsz embernek festi le a miniszter.

Lázár irodájának falán, egy másik képen Tisza Kálmán látható, akiről azt mondta Lázár, hogy a legtöbbet tette a magyar profi modern közigazgatás felépítéséért 1867 után. „Ő volt az országszervező” – osztotta meg véleményét a miniszter.

Egy újabb portrén pedig Tisza István (Tisza Kálmán fia) látható, volt miniszterelnök, akinek a hivatali ideje alatt lépett be az I. Világháborúba az Osztrák-Magyar Monarchia. Tiszát az őszirózsás forradalom idején, 1918. október 31-én gyilkolták meg. Lázár róla ezt mondta: „Inkább emberi példakép lehet minden politikus számára. Mi ezekhez az emberekhez képest nagyon kis emberek vagyunk.”

Baka F. Zoltán

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!