3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rekordáron kelt el február végén egy csiszolatlan gyémánt: az 507,6 karátos követ tavaly találták meg a Petra Diamonds Ltd. dél-afrikai Cullinan bányájában, s most - a Petra közleménye szerint - 35,3 millió dollárt (7 milliárd forint) adott érte a hongkongi Chow Tao Fook Jewellery Co. ékszerészcég egy dél-afrikai árverésen.

A Cullinan Heritage néven futó tyúktojásnyi gyémánt nemcsak mérete, hanem különleges tisztasága miatt is rászolgált a rendkívüli árra - állítja a bányatársaság -, benne van a lehetőség arra, hogy a világ egyik legfontosabb csiszolt gyémántját hozzák ki belőle. A vevő egyelőre nem közölte, mik a szándékai, de a kő piaci értékét növelheti, hogy ugyanarról a lelőhelyről származik, mint a világ eddigi legnagyobb ismert nyersgyémántja, az 1905-ben megtalált Cullinan. (Az eredetileg 3106 karátos Cullinan-gyémántot kilenc kisebb kőre vágták, közülük a két Afrika csillaga ma is a brit koronát díszíti, írja a Napi Gazdaság.)

A gyémántárak egyébként is emelkednek az utóbbi időben, miután a válságban a bányák visszafogták a termelést, a kereskedők viszont már megkezdték készleteik újraépítését. A nyersgyémánt 48 százalékkal drágult 2009 első tizenegy hónapjában - idézte a Bloomberg az International Diamond Consultants Ltd. adatait -, a kereslet különösen Kínában erősödik (ma már Kína a világ második legnagyobb gyémántpiac, megelőzve Japánt). Kihasználják ezt a keresletet a klasszikus aukciósházak is: a Sotheby's egy hónap múlva tartandó hongkongi ékszerárverésén visz kalapács alá egy ritka kék gyémántot, az 5,16 karátos körte alakúra csiszolt kő 4,6-5,8 millió dolláros becsléssel kezdi a licitet. A magángyűjteményből származó hibátlan darab abból a 12 ritkaságból került ki, amelyet a világ legnagyobb gyémántkitermelője, a De Beers mutatott be 2000-ben az ezredforduló tiszteletére először a londoni Millennium Dome-ban, majd Japánban és Dubaiban; ez az első drágakő, amelyik árverésre kerül a De Beers Millennium kollekcióból.

Tavaly májusban egy hasonló minőségű hibátlan kék gyémánt jutalékkal együtt 9,48 millió dollárért kelt el a Sotheby's genfi aukcióján, a 7,03 karátos követ egy ismert hongkongi gyűjtő vette meg. Karátonként számolva ez eddig a legmagasabb ár, amelyet bármilyen drágakőért adtak a világ árverésein. Az abszolút rekord ennél jóval magasabb: 2008 decemberében a Christie's londoni aukcióján 16,4 millió fontért (24,3 millió dollár) talált gazdára az úgynevezett Wittelsbach-gyémánt. A 35,56 karátos indiai eredetű szürkéskék kő valamikor európai uralkodócsaládok között vándorolt, majd a XVIII. században került a bajor királyi család, a Wittelsbachok koronaékszerei közé, s azóta ismert a mai nevén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!