3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rekordáron kelt el február végén egy csiszolatlan gyémánt: az 507,6 karátos követ tavaly találták meg a Petra Diamonds Ltd. dél-afrikai Cullinan bányájában, s most - a Petra közleménye szerint - 35,3 millió dollárt (7 milliárd forint) adott érte a hongkongi Chow Tao Fook Jewellery Co. ékszerészcég egy dél-afrikai árverésen.

A Cullinan Heritage néven futó tyúktojásnyi gyémánt nemcsak mérete, hanem különleges tisztasága miatt is rászolgált a rendkívüli árra - állítja a bányatársaság -, benne van a lehetőség arra, hogy a világ egyik legfontosabb csiszolt gyémántját hozzák ki belőle. A vevő egyelőre nem közölte, mik a szándékai, de a kő piaci értékét növelheti, hogy ugyanarról a lelőhelyről származik, mint a világ eddigi legnagyobb ismert nyersgyémántja, az 1905-ben megtalált Cullinan. (Az eredetileg 3106 karátos Cullinan-gyémántot kilenc kisebb kőre vágták, közülük a két Afrika csillaga ma is a brit koronát díszíti, írja a Napi Gazdaság.)

A gyémántárak egyébként is emelkednek az utóbbi időben, miután a válságban a bányák visszafogták a termelést, a kereskedők viszont már megkezdték készleteik újraépítését. A nyersgyémánt 48 százalékkal drágult 2009 első tizenegy hónapjában - idézte a Bloomberg az International Diamond Consultants Ltd. adatait -, a kereslet különösen Kínában erősödik (ma már Kína a világ második legnagyobb gyémántpiac, megelőzve Japánt). Kihasználják ezt a keresletet a klasszikus aukciósházak is: a Sotheby's egy hónap múlva tartandó hongkongi ékszerárverésén visz kalapács alá egy ritka kék gyémántot, az 5,16 karátos körte alakúra csiszolt kő 4,6-5,8 millió dolláros becsléssel kezdi a licitet. A magángyűjteményből származó hibátlan darab abból a 12 ritkaságból került ki, amelyet a világ legnagyobb gyémántkitermelője, a De Beers mutatott be 2000-ben az ezredforduló tiszteletére először a londoni Millennium Dome-ban, majd Japánban és Dubaiban; ez az első drágakő, amelyik árverésre kerül a De Beers Millennium kollekcióból.

Tavaly májusban egy hasonló minőségű hibátlan kék gyémánt jutalékkal együtt 9,48 millió dollárért kelt el a Sotheby's genfi aukcióján, a 7,03 karátos követ egy ismert hongkongi gyűjtő vette meg. Karátonként számolva ez eddig a legmagasabb ár, amelyet bármilyen drágakőért adtak a világ árverésein. Az abszolút rekord ennél jóval magasabb: 2008 decemberében a Christie's londoni aukcióján 16,4 millió fontért (24,3 millió dollár) talált gazdára az úgynevezett Wittelsbach-gyémánt. A 35,56 karátos indiai eredetű szürkéskék kő valamikor európai uralkodócsaládok között vándorolt, majd a XVIII. században került a bajor királyi család, a Wittelsbachok koronaékszerei közé, s azóta ismert a mai nevén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!