5p

A Magyar Nemzeti Bank az első öt évben, évi kétmilliárd forinttal, egy nagyszabású közgondolkodási programot indít, amelynek középpontjában a művelődés, az oktatás, a tudomány támogatása és fejlesztése áll - áll a jegybanki közleményben.

A Pallasz Athéné Közgondolkodási Program első öt évében, 2019-ig összesen 10 milliárd forint felhasználásával működik. Kiemelt cél, hogy a tehetséges magyar kutatók a társadalomtudományok – főként a közgazdaságtan, pénzügyek és azok peremtudományai – területén minél több, nemzetközileg is elismert színvonalú szellemi alkotást hozzanak létre. A közlemény szerint a Magyar Nemzeti Bank a program által kívánja elősegíteni, hogy a magyar kutatók számára könnyebben elérhetővé váljanak a közgazdaságtan új megközelítései, és Magyarország a következő évtizedekben felkerüljön a modern közgazdasági gondolkodás térképére.

A program kidolgozása során a jegybank tudatosan törekedett arra, hogy minél szélesebb közönséget szólítson meg. Tudományos fokozattal rendelkező kutatók, PhD hallgatók, egyetemisták és szakkollégiumok számára egyaránt elérhetők lesznek a program különböző elemei. A pénzügyi ismeretterjesztő programok minden érdeklődő számára közelebb hozzák majd a közgazdasági ismereteket. A kezdeményezés kifejezetten ösztönöz minden olyan tevékenységet, amely javítja a fiatal magyar kutatók külföldi egyetemek PhD programjaiba való bekerülésének esélyeit. Eközben a hazai PhD képzésekben résztvevőknek a jegybank nemzetközi kutatók bevonásával kiemelt kurzusokat biztosít.

A Közgondolkodási Program keretében létrejön egy ösztöndíjrendszer, amely a hazai közgazdasági, és ezen belül a makroökonómiai és pénzügytani PhD képzés hatékonyságát növeli. A tanulmányi ösztöndíjra elsőéves, közgazdasági vagy pénzügyi képzésben résztvevő PhD hallgatók pályázhatnak. Az ösztöndíjasok maximum négy éven keresztül pénzügyi támogatásban részesülnek, valamint kutatási érdeklődésüknek megfelelő személyes tanácsadót kapnak, aki mind az oktatási, mind a kutatási tevékenységükben segíti őket. Az ösztöndíjasok rendszeresen részt vesznek szakmai előadásokon, munkaértekezleteken és konferenciákon. Az ösztöndíjra vonatkozó felhívást a Magyar Nemzeti Bank rövidesen eljuttatja a magyarországi egyetemek társadalomtudományi tanszékeire.

A PhD képzés a fejlett országokban az utóbbi 10 évben került a figyelem középpontjába, mivel ez a képzési forma az, amely az új tudás „megteremtőjének” tekinthető. A fejlett gazdaságokban egyre jobban felértékelődik a magas szintű tudással rendelkező, önállóan gondolkodó és az innovációt elősegítő munkaerő, mivel ezeknek a gazdaságoknak olyan társadalmi és környezeti kihívásokkal kell megküzdeniük, melyek felelősségteljes és megfelelő tudással rendelkező szakembereket igényelnek.

Az új tudós generáció képzésében előtérbe kell, hogy kerüljön a kreativitásra, a kritikus értékelésre, az önálló értelmiségi kockázatvállalásra való nevelés, melynek segítségével a jelenlegi tudás határain túli kutatásra legyenek képesek. A programban részt vevők számára olyan kiváló körülményeket kell biztosítani, amely képessé teszi őket az önálló kutatói munkára már tanulmányaik korai fázisában, hogy felelősséggel koncentrálhassanak annak témájára, irányára és előrehaladására.

Az a cél, hogy a képzés neveljen nyitottságra és olyan kutatási kultúrára, amely segítséget nyújt a hallgatónak a különböző tudományterületek és tudományágak közötti gondolatok, vagy ötletek kicserélésére és biztosítson széles látókört az inter- és transzdiciplináris problémák megfelelő módon való megközelítéséhez.

Az MNB kiemelten fontosnak tartja, hogy a közgazdaságtan kutatói aktív párbeszédet folytassanak más tudományterületek képviselőivel, így más társadalomtudományok, illetve a természettudományok kutatóinak széles körét is bevonja a programba.

Az MNB-ben jelenleg is működő, oktatáshoz kapcsolódó intézmények - Jegybanki Oktatások Központja (Budapest School) és a Budapest Economic Seminar Series - a Közgondolkodási Program részét fogják képezni. Interaktív eszközök alkalmazásával megújul és szélesebb kínálattal jelentkezik a Látogatóközpont. Új elem lesz például, hogy a nem pénzügyi felsőfokú képzésben résztvevő fiatal egyetemisták tematikus napokra jelentkezhetnek, ahol pénzügyi és fogyasztóvédelmi témák megismerése mellett segítséget kaphatnak majd pénzügyi döntéseikhez.

Az MNB egyidejűleg több területen kívánja segíteni a magyarországi közgazdasági és pénzügyi tudás gyarapítását: az általános pénzügyi ismeretek vonatkozásában pénzügyi ismeretterjesztő programokat indít országos rendezvényekkel, versenyekkel; a felsőfokú szakképzésben a banki, biztosító és bróker szakemberek oktatását és továbbképzését segíti; az egyetemi képzés keretében országos előadássorozatokat, szakkollégiumokat támogat, közgazdasági elemzések megjelentetését, szakkönyvek megírását, tudományos kutatások felvállalását, konferenciák szervezését, nyári egyetem létrehozását ösztönzi; a PhD képzést kiegészítő oktatásokkal és külföldi ösztöndíj lehetőségekkel teszi gazdagabbá.

A program fontos eleme a külföldi, világhírű egyetemekkel, szakkollégiumokkal, műhelyekkel való szakmai együttműködés kiépítése és fejlesztése. Ennek érdekében, a jegybank az elkövetkező félévben folyamatosan felveszi a partneri kapcsolatot a hazai és külföldi kutatókkal, doktori iskolákkal, egyetemekkel, szakkollégiumokkal.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!