3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Moszkva és Phenjan megállapodást kötött arról, hogy a jövőben különleges támogatásban részesülnek az Észak-Koreában tervezett orosz beruházások, s a felek már júniustól rubelelszámolásra térnek át a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokban - közölte csütörtökön Alekszandr Galuska, az orosz Távol-Kelet fejlesztési minisztere.

A politikus a kormányközi kereskedelmi-gazdasági és műszaki-tudományos együttműködési bizottság ülését követően nyilatkozott, a testület orosz társelnökeként. Hangsúlyozta, hogy a megállapodás értelmében különleges mechanizmust hoznak létre a kiemelt beruházások támogatására Észak-Koreában. A kialakított feltételek csak az orosz befektetőkre lesznek érvényesek.

Ennek egyik eleme, hogy Észak-Korea megkönnyíti az orosz vállalkozók és vállalatok munkatársainak többszöri beutazási vízumhoz jutását. További kedvezmény, hogy az orosz üzletemberek rákapcsolódhatnak a kelet-ázsiai ország mobilhálózatára, valamint hozzáférést kapnak a világhálóhoz.

Alekszandr Galuska hozzátette, hogy a kétoldalú árucsereforgalmat a tavalyi 112 millió dollárról (25 milliárd forint) idén mintegy négy és félszeresére, 500 millió dollárra tervezik növelni, majd a továbbiakban 1 milliárd dollárra. Az orosz miniszter egyben elmondta, megállapodás született arról, hogy Észak-Korea ásványkincsekkel is fizethet a kelet-ázsiai országban azok kitermelésével foglalkozó orosz vállalatoknak.

További lépésként a két ország egymás közötti kereskedelmében a rubelelszámolásra tér át. Erre a célra az orosz bankokban számlát lehet nyitni majd. Ez tovább könnyíti a kétoldalú kereskedelmet - vélekedett az orosz miniszter.

Az orosz-észak-koreai viszony felmelegítése tavaly júliusban kezdődött, a gazdasági és politikai kapcsolatok bővítésének ígéretével, és egyre intenzívebb lett, párhuzamosan azzal, ahogy Moszkva viszonya romlott a Nyugattal.

Moszkva már korábban elengedett 10 milliárd dollárt abból az adósságból, amellyel a világtól elzárt észak-koreai diktatúra még a szovjet időkből tartozott neki. Ezenkívül megígérte Phenjannak, hogy ha visszafizeti neki a fennmaradt egymilliárd dolláros tartozást, akkor azt befekteti egy Észak-Koreán keresztül Dél-Koreába vezető vasútvonal kiépítésébe. Egy párhuzamosan kiépítendő gázvezetékkel együtt nagykapacitású energiafolyosót hoznának létre, amely mindhárom ország számára nagyon jövedelmező lenne.

A Vlagyimir Putyin elnök által meghirdetett "ázsiai nyitás" - amelynek a kínai kapcsolatok erősítése is része - több évvel ezelőtt kezdődött, válaszként arra, hogy az Egyesült Államok lázas szövetségépítésbe kezdett a csendes-óceáni térségben, és megerősítette katonai jelenlétét is. E nyitás fontossága tovább nőtt Moszkva számára akkor, amikor az Ukrajnához tartozó Krím-félsziget idén márciusi bekebelezése miatt az Európai Unió és az Egyesült Államok szankciókat vezetett be vele szemben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!