"Csak az az ingatlanlufi pukkadhat ki, amit előzőleg felfújtak" - mondja Zelei Zoltán, utalva arra, hogy például Angliában, Írországban és a balti államokban már hónapok óta csökkenek a négyzetméterárak.
A szakember kifejti: ezekben az országokban, sőt a közép-európai térségben is jelenleg sokkal magasabbak a négyzetméterárak, mint Budapesten: Írországban több mint kétszeres, Angliában nyolc és félszeres, Romániában és Csehországban pedig közel kétszeres négyzetméterárakat találunk. Ezekben az országokban az elmúlt években a beruházók extra profittal dolgoztak és a használt lakások ára is elrugaszkodott a realitástól. A másik probléma - például az észt és a lett piacon - az volt, hogy sokkal több lakást építettek, mint amennyit a piac fel tudott venni a piac.
Magyarországon azonban egyik tényező sem érvényesült: soha nem voltak túlárazottak a budapesti lakások, és nem volt jellemző a "beteges" túlkínálat sem. Az árak az emúlt tíz évben kiegyensúlyozottan, évi 7-10 százalékkal emelkedtek és visszafogott volt a kínálati oldal növekedése is.
Zelei Zoltán mindezek alapján úgy véli, hogy Magyarországon nincs napirenden a lakásárak emelkedése, a kereslet mérséklődése inkább a a kínálat szűkülésében jelentkezik majd. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kisebb, rövidtávra dolgozó fejlesztők várhatóan "kikopnak" a piacról és nem építenek új lakásokat.
Az Elephant Holding várhatóan 6-9 százalékos áremeléssel kezdi a jövő évet. A cég értékesítési vezetője szerint a jelenlegi kínálati árat csak a minőség rovására lehetne tartani, mivel a beruházói költségek jelentősen nőttek az utóbbi időben. A költségemelkedés főbb összetevői a munkaerő, az energia, az alapanyagok árának emelkedése, valamint az építési szabályozás változása, amely egyre több adminisztrációs terhet ró a fejlesztőkre.
MTI/ Menedzsment Fórum