Az Eurostat keddi előzetes jelentése szerint az előző negyedéves stagnálás után az eurózóna és az EU27 gazdasága is egyaránt 0,2 százalékkal esett vissza az előző negyedévhez képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint. Ami megegyező mértékű a magyar gazdaság második negyedéves teljesítményével, ám a különbség annyi, hogy míg hazánk a friss adattal technikai recesszióba süllyedt, addig az eurózóna és az EU27 is még tartja magát - köszönhetően az előző negyedéves stagnálásnak. Ha az ugyanis nem lett volna, már recesszióba került volna a régió tekintve a tavalyi év utolsó negyedévi visszaesését.
Negyedéves bázison az átlagnak megfelelő a magyar GDP
Azt az összehasonlítás során tudni kell, hogy több országhoz kapcsolódóan nem állnak még rendelkezésre negyedéves bázisú adatok, így például Görögország teljesítményéről sincsenek információk, bár az szinte biztosra vehető, hogy lényegesen rosszabb a helyzet a helléneknél, mint hazánkban.
A magyar negyedéves 0,2 százalékos visszaesés egyébként így önmagában, az átlaghoz mérve nem hangzik túlságosan rosszul, hiszen az uniós átlagokkal tökéletesen megegyezik (az NGM a magyar GDP-hez fűzött reggeli kommentárjában is ezt emeli ki egyébként), és nem tartozik a legrosszabb eredmények közé a magyar adat. Nálunk rosszabban teljesített ugyanis a belga gazdaság, mely 0,6 százalékkal esett vissza az első negyedévhez képest, a problémákkal küzdő olaszok 0,7, portugálok 1,2, Ciprus 0,8, Finnország 1, Nagy-Britannia pedig 0,7 százalékos visszaesést regisztrált a második negyedévre. 10 másik tagállamban pedig, ha kismértékben is, de sikerült az év első három hónapjához képest gazdasági növekedést elérni.
Ha azonban megnézzük a környező országok teljesítményét, akkor a magyar adat igencsak kiábrándítónak hathat, hiszen az osztrákok 0,2, a szlovákok 0,7 százalékos negyedéves növekedést értek el, de még az eddig Magyarországhoz képest gazdaságilag lemaradottabbnak tartott Románia esetében is 0,5 százalékos GDP-növekedésről számolt be az Eurostat. Velünk együtt csak a csehek lógnak még ki a sorból, gazdaságuk ugyanis immár harmadik negyedéve zsugorodik, bár most ennek az üteme lassulni látszik, hiszen az első negyedéves 0,8 százalékos visszaesés után most -0,2-ről számolt be a statisztika.
Éves viszonylatban rosszabb a magyar gazdaság teljesítménye
Előző év azonos időszakához képest 2012 második negyedévében az eurózóna gazdasága 0,4, a teljes Unióé pedig 0,2 százalékkal zsugorodott. Magyarország ebben az összevetésben az átlagnál rosszabbul szerepelt az éves 1 százalékos gazdasági visszaeséssel, melynél már - szemben a negyedéves adattal - mindössze négy rosszabbul teljesítő gazdaságról számolt be az Eurostat. A görög gazdaság 2011 második negyedévéhez képest 6,2, az olasz 2,5, a ciprusi 2,4 és a portugál 3,3 százalékkal zsugorodott. Ez tehát azt jelenti, hogy éves összevetésben a magyar gazdaság a problémákkal küzdő déli régiókkal van közel egy szinten.
A legjobb teljesítmény Lettországhoz kapcsolódik, ahol 4,3 százalékkal bővült a gazdaság egy év alatt, de nem panaszkodhat északi szomszédunk, Szlovákia sem, hiszen a második legjobb eredményt produkálta 2011-hez képest: 2,9 százalékos GDP-növekedésről számolt be az Eurostat. Itt érdemes megjegyezni, hogy akárcsak a fentebb részletezett negyedéves összevetésben, hazánk az éves teljesítményben is kilóg a régióból. Románia gazdasága ugyanis 1,7 százalékkal növekedett, az osztrákoké is 1 százalékkal. A magyar gazdasággal egy szinten esik vissza ebben az esetben is Csehország; gazdaságuk 1,2 százalékkal zsugorodott 2011 második negyedévéhez képest.
Székely Sarolta
mfor.hu