Az IMF csupán egy hónapja, júniusban adta ki legutolsó előrejelzését, de szokásos éves jelentésében már átértékelte a helyzetet. A szervezet szerint az első negyedévben éves szinten 2,9 százalékkal csökkent az amerikai bruttó hazai termék (GDP), és ezt nem lehet kellően ellensúlyozni az év hátralevő részében.
Az előrejelzés szerint 2014 végére 3-3,5 százalékra nő a gazdasági növekedés üteme és 2016-ben is 3 százalékon marad. A következő 3-4 évben még lesz felesleges kapacitás a munkaerőpiacon, az Egyesült Államok 2018-ra érheti el a teljes foglalkoztatottságot.
Az IMF szerint ha nincs inflációs félelem, és aggodalom a pénzügyi stabilitás miatt, akkor a Federal Reserve (Fed) 2015 közepe után is nulla százalék körül szinten tarthatja az alapkamatot. Az IMF szerint ugyanakkor a Fed döntéshozóinak többsége 2015 közepe felé kamatot emelne.
A jelentés figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok lakosságának elöregedésével hosszútávon nem lesz 2 százaléknál nagyobb GDP-növekedés. Ennél gyorsabb növekedéshez adóügyi és bevándorlásügyi reformok kellenek, több infrastrukturális beruházás, és külön ráfordítások a munkaügyi képzésre és a gyermekgondozási támogatásra.
Az IMF kiemelte, hogy az Egyesült Államokban is létező probléma a szegénység bizonyos társadalmi csoportoknál. Az IMF javasolja, hogy növekedjen tovább a szövetségi minimálbér és szélesedjen a jövedelemadó utáni kedvezményre jogosult alacsony keresetűek köre.
MTI