2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lassul a világgazdaság növekedése a következő években, miközben csökken a kettős mélypontú válság veszélye a Világbank szerint.

A világgazdaság a tavalyi 3,9 százalék után az idén 3,3 százalékkal, 2012-ben pedig 3,6 százalékkal bővülhet - áll a nemzetközi pénzügyi szervezet Global Economic Prospects 2010 (Globális gazdasági kilátások 2010) című jelentésében, amelyet Washingtonban mutattak be helyi idő szerint szerdán.

A növekedés továbbra is egyenlőtlen lesz, a fejlődő országok gazdasága gyorsabban bővül, mint a fejlett ipari államoké. A fejlődő világban a tavalyi 7 százalék után 2011-ben 6 százalékkal, 2012-ben 6,1 százalékkal növekedhet a gazdaság. A fejlett ipari államok teljesítménye a tavalyi 2,8 százalék után az idén 2,4 százalékkal, jövőre pedig 2,7 százalékkal nőhet.

Az Egyesült Államok - a világ legnagyobb gazdasága - a Világbank számításai szerint 2010-ben 2,8 százalékkal bővült. Idén és jövőre egyaránt 2,9 százalékos növekedés várható. Az euróövezetben is viszonylag lassú a tempó, tavaly 1,7 százalékkal, idén 1,4 százalékkal, 2012-ben 2 százalékkal bővülhet az övezet gazdasága.

Ugyanakkor a legnagyobb feltörekvő ország, Kína gazdasága, illetve az ázsiai-csendes-óceáni térség szinte száguld a Nemzetközi Valutaalap (IMF) testvérszervezete szerint. Kínában a gazdaság tavaly 10 százalékkal nőhetett a Világbank szakértőinek becslése alapján, a térség egésze pedig 9,3 százalékkal. Idén lassulás várható, de még így is Kína és az ázsiai-csendes-óceáni térség lehet a legdinamikusabban fejlődő gazdasági régió; Kínában idén 8,7 százalékkal bővülhet a hazai össztermék (GDP), míg a térség egészében 8 százalékos növekedés várható.

A kettős mélypontú recesszió valószínűsége csökken, de három komoly kockázati tényező is veszélyezteti a kilábalást a tanulmány szerint. Az első kockázat a fejlett államokban, különösen az euróövezetben keletkezett pénzügyi feszültség. A másik nagy kérdés az, hogy miként lehetne kezelni a fejlődő világba egyre nagyobb hullámokban érkező tőkebeáramlást, amelynek hatására veszélyesen felértékelődhetnek a devizák és piaci buborékok alakulhatnak ki. A harmadik nagy kockázat pedig az élelmiszerárak emelkedése - áll a Világbank elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!