3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt hét csütörtöki aukcióhoz hasonlóan az eheti szokásos 3 hónapos diszkont kincstárjegyek értékesítése során is meglepő visszafogottságról tett tanúbizonyságot az állami adósságkezelő.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén még egyetlen egyszer sem hirdetett meg olyan kevés 3 hónapos diszkont kincstárjegyet, mint ma. A mostani 40 milliárdos keret azt a 60 milliárdos trendet törte meg, amely ennek a futamidejű papírnak az értékesítését január 21. óta jellemzi.

A 20 milliárdos redukció a tervben azért is meglepő, mert a múlt heti aukció már az idei év második felére esett, tehát nem lehet azt mondani, hogy július elsejétől datálódna a változás. Ráadásul az adósságkezelő június közepén kiadott harmadik negyedéves kibocsátási naptára szerint szeptember végéig 14 aukció során 970 milliárd forintnyi forrásbevonást terveztek a 3 hónaposokból, ami alkalmanként majd’ 70 milliárdos értékesítést jelent.

Annak ellenére, hogy a mostani aukció során 2,11 százalékos, történelmi mélypontra estek a hozamok, és 200,4 milliárdos volt a kereslet (tehát nyári uborkaszezonra sem lehet beszélni), az ÁKK csak a terv által meghatározott 40 milliárdos értékben fogadott be ajánlatokat. A hozamok egyébként egy hét alatt 8 bázisponttal csökkentek, míg a tegnapi másodpiachoz képest 7 százalékpont a csökkenés.

Mivel sem az előzetes tervekben, sem a mostani keresletben, sem az árazásban nem látunk okot a visszafogott értékesítésre, így csak arra tudunk gondolni, amire már a múlt héten a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek kibocsátásakor is, hogy a kormány így reagál a múlt kedden érkezett brüsszeli kifogásra. Mint azt többek között mi is megírtuk, az Európai Bizottság szerint hiába az alacsony hiány, az adósságunk nem állt rá megnyugtató módon a csökkenő pályára, így "belebegtették" a túlzott deficiteljárás újbóli megnyitását hazánkkal szemben. (Erről beszél Brüsszel - júniusban is csúcsra mehetett az adósságunk)

Emiatt az adósságkezelő már rögtön csütörtökön és ma is csökkentett az új forrásbevonások volumenét. A rendelkezésre álló adatok alapján ugyanis részben az év eleji aktívabb értékesítésnek (részben az MNB önfinanszírozási koncepciójának bejelentésével erősödő keresletnek) köszönhetően május végén jelentős likvid tartalékokkal rendelkezett a költségvetés. Ráadásul a jegybank ma közölt nemzetközi tartalékszámaiból áttételesen továbbra is magas júniusi költségvetési pénztartalékot lehet feltételezni. (A jegybank mérlegének főösszege ugyanis annak ellenére sem csökkenhetett jelentősen, hogy a kéthetes kötvényállomány fokozatosan zsugorodik. Márpedig ez azt jelenti, hogy vagy a készpénzállománynak, vagy a költségvetési tartalékoknak, vagy egyéb hiteleknek kellett nőni a jegybank forrásoldalán. Azaz, ha a költségvetési tartalékok még nem is nőttek júniusban, akkor sem csökkenhettek nagyon, különben a mérleg forrás és eszközoldal közötti egyenlőség nem állna fent.)

Vagyis jelentős költségvetési tartalékok lehetnek, így a kormány a brüsszeli intés után juthatott arra a következtetésre, hogy az új forrásbevonások intenzitását csökkenti, és az ezen felül keletkező kiadásokat, és lejáratokat pedig a tartalékok apasztásával finanszírozza. Így a bruttó adósságmutató lejjebb hozatalát nem hagyja úgy az utolsó hetekre, hónapokra, mint ahogy azt tavaly tette. Erre egyébként a költségvetés jelenlegi állása szerint is van mozgástere, annak ellenére, hogy az éves hiány 83 százalékát értük el az első félévben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!