3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Németországnak és Angela Merkelnek a görög adósságválságban játszott szerepét, valamint Görögországnak az eurózónából történő esetleges kilépését és annak esetleges spanyolországi hatásait emelték ki keddi kommentárjaikban európai lapok.

A De Standaard belga napilap úgy vélte, a referendum egy legyőzött nép lealacsonyítása. "Az a mód, ahogy egy szegény EU-tagállam polgáraival európai vezetők bánnak, egyszerűen ijesztő. Elvárható lenne, hogy azok, akik hagyták, hogy egy mindeddig megfékezhetőnek tartott probléma teljesen kicsússzon a kezükből, beismerik a hibájukat. Vagy legalábbis felismerik az elkerülhetetlent: az adósság csökkentése nélkül a görög kérdés - Tantalusz kínjaihoz hasonlóan - örökké fog tartani" - írta a De Standaard.

Mindent a krízisről

A Le Figaro konzervatív francia lap szerint az Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök által javasolt népszavazás elsősorban "megtévesztő manőver". "A kormányfő úgy tesz, mintha beérné azzal, hogy kikéri a nemzetközi hitelezők feltételeiről a szavazók véleményét, és mintha ez semmi esetre sem vonná maga után az eurózónából való kilépést. Valójában azonban Ciprasz felhívása semmi más, mint politikai húzás", és ez az egyetlen ág, amelybe kapaszkodhat, hogy megtartsa hatalmát - szögezte le a Le Figaro.

A Le Monde francia napilap szerint Görögország a szakadék szélén áll. Az ország kilépése az eurózónából mindenki számára zűrzavaros következményekkel járna, a legtöbbet azonban a görögök szenvednének - írta a Le Monde. Úgy vélte, Ciprasznak és Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszternek kellő politikai tisztességgel kellene eljárniuk, és meg kellene spórolniuk ezt a katasztrófát.

A Nyezaviszimaja Gazeta orosz napilap úgy vélte, ez az Európai Unió történetének legnagyobb válsága, és különösen feltűnő a Berlint uraló nyugtalanság. Az orosz újság emlékeztetett arra, hogy Németország nem csekély mértékben bonyolódott bele a görög adósságprobléma elmélyítésébe. Berlin javaslatai süket fülekre találtak Athénban, s emiatt a megszorítási politika hitelét vesztette. "Jelenleg úgy tűnik, hogy a német kormány inkább saját Európa-politikája megtépázott hírneve miatt aggódik" - vélte a lap.

A La Stampa balliberális torinói napilap Angela Merkel német kancellárnak a görög válságban játszott szerepét elemezve azt írta, a kancellár nem tartozik azokhoz, akik a referendumot pellengérre állították volna. A La Stampa szerint az utóbbi időben Merkel többször is az utolsó pillanatig várt, mielőtt beavatkozott volna, s ez eddig jól sikerült, de veszélyes játék lehet.

Az SME liberális szlovák napilap megjegyezte, ha Spanyolországban idén ősszel a Podemos radikális baloldali tömörülés nyeri a választásokat, és a görög Szirizához hasonlóan ők is megtagadják a nemzetközi hitelezők feltételeit, néhány hónapon belül Madrid ugyanúgy a tönk szélére kerülhet, mint Görögország. A Lidove noviny című konzervatív cseh napilap Spanyolországra és a Podemosra utalva ugyancsak megjegyezte, hogy Ciprasz nem "nyerheti meg ezt a csatát, mert akkor Európában senki nem fizetne vissza soha többet egy fillért sem".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!