A második negyedévben 1,6 százalékkal nőtt a gazdaság az egész évre vetítve, és minden bizonnyal sikerül az idei évre tervezett 1,5 százalékos gazdasági bővülést felülteljesíteni, akár két százalék is lehet a GDP növekedése - mondta a kormányfő. Tavaly 2,8 százalékkal csökkent Szerbia GDP-je.
A délkelet-európai ország gazdaságának fokozatos megszilárdulását jelzi az a minapi bejelentés is, hogy Szerbiának nincs szüksége a Nemzetközi Valutaalap (IMF) újabb, ötödik hitelrészletének teljes összegére. Szerbia a tavaly megnyitott 2,9 milliárd eurós hitelkeretből egy 380 millió részletet hívhat le, miután erről szeptember végén dönt a valutaalap igazgatótanácsa. Dejan Soskic, a jegybank elnöke a hét közepén azt mondta, hogy a 380 millióból csak 55 milliót használnak fel, nem kell több, mert jelenleg elegendő az ország devizatartaléka. Szerbia eddig 1,47 milliárd eurót hívott le az IMF-keretből.
Az IMF küldöttsége szeptember elején járt Belgrádban, hogy ellenőrizze: Szerbia teljesíti-e a hitelnyújtás feltételeit. A felülvizsgálat pozitív eredménnyel zárult. A szeptember eleji megbeszélések során Szerbia és az IMF megállapodott abban, hogy a balkáni országban 2011 elejétől emelhetik a nyugdíjakat és a béreket. A belgrádi vezetés korábban vállalta, hogy befagyasztja a nyugdíjakat és a fizetéseket egészen 2011 áprilisáig, az IMF pedig hozzájárult ahhoz, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány 4,8 százalék legyen az idén, az eredetileg tervezett 4 százalék helyett.
Belgrád azonban az élelmiszerek drágulására, a rossz termésre és a közhangulat romlásának veszélyére hivatkozva indítványozta, hogy már 2011 elején emelkedhessenek a bérek és a nyugdíjak. Az IMF a kezdeményezés támogatásáról biztosította szerb partnereit.
MTI