Az EKB kritikája nem fog bezavarni
Kedden, az IMF-delegáció elutazása előtt tette közzé véleményét a pénzügyi tranzakciós illetékről az Európai Központi Bank (EKB). Korábban az MNB úgy értékelte, hogy az illeték kivetése sérti a jegybank függetlenségét, most ezt erősítették meg Frankfurtból is. Sokan arra számítottak, hogy az újabb vita bekavarhat a hivatalos hiteltárgyalásokba is, azonban az elemzők szerint ez nem fogja hátráltatni a tárgyalásokat.
"Már a törvény elfogadásakor látható volt, hogy ezen majd módosítani kell, tehát szerintem a most megjelent szakvélemény nem sokat fog számítani a tárgyalásokon. Ettől függetlenül a tranzakciós illeték minden bizonnyal egy fontos kérdés lesz a nemzetközi szervezetek és a kormány között" - mondta az mfor.hu kérdésére Németh Dávid, az ING elemzője.
A többi hazai szakember szerint sem meglepő a tranzakciós illetéket ért kritika, a Raiffeisen Bank napi elemzésében kiemelte: az EKB-nak ugyan nincs képviselete a tárgyalóbizottságban, mégis a legjobban meghatározó szereplő e területen, a jegybanki függetlenség pedig korábban is egyik neuralgikus pontja volt az EU/IMF-tárgyalásoknak. A Takarékbank elemzői arra számítanak, hogy a tárgyalások későbbi szakaszában közeledni fognak az álláspontok ezen a téren a kormány és a tárgyalópartnerek között.
"Valószínűleg az első forduló még az álláspontok feltérképezésére, a makropálya egyeztetésére ment el. Szerintem ennek a tárgyalássorozatnak még az idén pontot kell tenni a végére, október vége-november eleje körül a legvalószínűbb a megegyezés. Persze sok függ majd attól, mennyire lesznek magasak a forintpiaci hozamok, elképzelhető az is, hogy csak a jövő év elején sikerül megegyezni, mint ahogy az is, hogy már szeptemberben lezárhatjuk a tárgyalásokat" - mondta a kilátásokkal kapcsolatban Németh Dávid.
Lyuk lyuk hátán a költségvetésben
Részben a tranzakciós illeték esetleges elmeszelése miatt a 2013-as költségvetés lehet az érdemi tárgyalások egyik fontos pontja - értenek egyet az elemzők. Németh Dávid szerint főleg az okozhat bonyodalmakat, hogy a büdzsé tervezete sokat módosult azóta, hogy tavasszal az Európai Bizottság is elismerte: tartható a 3 százalék alatti hiány jövőre. Azóta többek között kiterjesztették a tranzakciós illetéket a jegybankra, meghirdette a kormány Munkahelyvédelmi Akciótervét, mely 300 milliárd forintos járulék- és adócsökkentést jelent, emellett pedig fokozatosan romlanak a magyar gazdaság növekedési kilátásai.
A fentiek azt támasztják alá, amit a jegybank legfrissebb véleménye is tartalmaz: szinte biztos, hogy további kiigazításra lesz szükség, ha a kormány tartani akarja az eredetileg kitűzött 2,2 százalékos GDP-arányos hiánycélt 2013-ban. Már csak a kiigazítás mértéke a kérdés. "Sok múlik azon, mennyit hajlandó engedni az IMF. Ha csak a 3 százalék alatti hiányhoz ragaszkodnak, akkor elegendő lehet egy 200-250 milliárd forintos kiigazítás, ha viszont ragaszkodnak az eredeti 2,2 százalékos deficithez, akkor ennél nagyobb, akár 350 milliárdos csomag is kellhet" - véli az ING elemzője. Szerinte leginkább az adóbeszedés hatékonyságának javításától várt 160 milliárd forintos tételt kell megmagyarázni, nehezen képzelhető el, hogy ezt a tárgyalópartnerek szó nélkül elfogadnák.
Németh Dávid szerint a költségvetési hiány területén talán rugalmasabb lehet az IMF, ő arra számít, hogy a szervezet belemenne egy 2,5-2,7 százalékos hiányba akkor, ha emellett komoly tartalékok is maradnak a költségvetésben. A makropályával kapcsolatban az elemző úgy vélte, hogy a 2013-ra várt 1,6 százalékos GDP-növekedés, amire a büdzsé tervezete épült valószínűleg nem tartható, szerinte 0,8-1 százalék között egyezhet ki a kormány a Valutaalappal és az Európai Unióval.
Honnan lehet pénzt szerezni?
Németh Dávid szerint a tárgyalásokon az IMF valószínűleg inkább a kiadáscsökkentéseket fogja ösztönözni, szóba kerülhetnek a korábban felvetett aggályok, mint például a közösségi közlekedés hatékonyabbá tétele vagy a bürokrácia csökkentése. "Szerintem a Valutaalap vélhetően pedzegeti majd a nyugdíjak esetleges befagyasztását vagy az inflációnál kisebb mértékű emelését is, mint megtakarítást biztosító tételt" - tette hozzá az elemző.
A fentiek mellett a szakember szerint a csomag tartalmazhatja az önkormányzati források további elvonását, mely az ingatlanadó kivetésére ösztönözné a helyhatóságokat, illetve az IMF is kifogásolhatja a közbeszerzések jelenlegi rendszerét.
Beke Károly
mfor.hu