3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország légterének használatát is megtilthatja Moszkva, ha a Nyugat az orosz gazdaság újabb ágazatait érintő büntetőintézkedéseket vezet be - figyelmeztetett Dmitrij Medvegyev a Vedomosztyi című orosz lapnak adott interjúban.

A hétfőn megjelent interjúban az orosz kormányfő  kijelentette: "Ha lesznek az energiaágazatunkat sújtó vagy a pénzügyi ágazatunkat tovább korlátozó szankciók, akkor kénytelenek leszünk aszimmetrikusan válaszolni... Például a közlekedés terén".

Dmitrij Medvegyev figyelmeztetett: ha a nyugati légitársaságoknak ki kell kerülniük az orosz légteret, akkor többen közülük csődbe juthatnak. Ez számos olyan társaságot érint, amely amúgy is a túlélésért küzd - tette hozzá. Az orosz kormányfő hangsúlyozta, nem szeretné, ha a légtérzárat valóban be kellene vezetni.

A Vedomosztyi egy hónapja már közölte értesülését a Szibéria fölötti átrepülés betiltására vonatkozó orosz tervekről. Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint az Európából Ázsiába vezető útvonalon minden járattal mintegy 30 ezer dollárt takarítanak meg a légitársaságok. A Lufthansa, a British Airways és az Air France komoly összegeket fizet az Aeroflotnak, az állami többségi tulajdonban lévő orosz légitársaságnak a szibériai tranzitért.

A politikus a befolyásos orosz üzleti-politikai napilapnak kifejtette, a büntetőintézkedések nem járulnak hozzá ahhoz, hogy Ukrajnában béke legyen. "A szankciók nem érik el céljukat, és ezt a politikusok nagy többsége tudja" - mondta. Hozzátette, hogy a gazdaságiakat követő politikai ellenlépések pedig mindig aszimmetrikusak, és ez szerinte "még szörnyűbb", mint a kereskedelmi-ipari szállítások korlátozása, mert "összeomolhat a nemzetközi biztonsági rendszer". Dmitrij Medvegyev remélte, hogy Oroszország nyugati partnerei ezt nem akarják. Megjegyezte, hogy remélhetően "a döntéshozók között nincsenek őrültek". 

Az orosz kormányfő a szankciók hasztalanságára Kína példáját említette, a távol-keleti ország ellen ugyanis a nyugati államok 1989-ben, a pekingi Tienanmen téri tüntetések leverését követően büntetőintézkedéseket vezettek be. Ennek ellenére a kínai gazdaság nemhogy visszaesett volna, hanem mozgósította belső tartalékait, forrásait, és eközben nem vágta el magát a külvilágtól. Ezek a szankciók bizonyos mértékben Kína javát szolgálták - fejtette ki a Vedomosztyinak az orosz kormányfő.

Az Európai Unióban pénteken közölték, hogy további büntetőintézkedéseket foganatosítanak Oroszországgal szemben az ukrajnai válságban játszott szerepe miatt, és ezek hétfőn léphetnek hatályba. Azt is hozzátették Brüsszelben, hogy felfüggeszthetik a korábbi szankciókat, ha Moszkva visszavonja katonáit Ukrajnából, és tiszteletben tartja a délkelet-ukrajnai tűzszünetről pénteken megkötött megállapodást.

Dmitrij Medvegyev a Vedomosztyinak nyilatkozva megállapította, hogy az ukrán válság sajnálatos módon nem oldódott meg, és ezt szörnyű tragédiának nevezte. Remélte, hogy az ukrán vezetés jóakaratot tanúsítva elfogadja az orosz békejavaslatokat.

Az orosz külügyminisztérium szombati közleményében ugyancsak kiemelte: amennyiben újabb uniós gazdasági szankciókkal sújtják az országot, akkor ezt Moszkva nem hagyja válasz nélkül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!