Török, brazil, indiai, dél-afrikai, indonéz, stb. A kórság már átterjedni látszik régiónkra is, gyengécske a lej, a cseh koronát mint tudjuk a jegybank gyengítette négyéves mélypontra ,de a piacnak tetszik - és 9havi mélypontra zuhant a forint is.
Úgy tűnik, hogy a feltörekvő piacoknak semmi sem jó. A 2014-es évben ugyanis két szcenárió is könnyen elképzelhető, de egyik sem feltétlenül kedvező:
1. (egyelőre ezt tartom kevésbé valószínűnek) A kínaiak megpróbálják leereszteni a hitelbuborékot, és túllőnek a célon: erős lassulás lesz (hard landing, recesszió), ami kihat a világ minden részére. Nyilván a német exportőrök nem fognak mosolyogni, és a DAX 30%-ot is eshet ha így lesz. Úgy tűnik, hogy a feltörekvő piacoknak ez sem lenne jó, mert a kockázat növekedése miatt a befektetők óvatosabbá válhatnak, magasabb prémiumot követelhetnek ezektől az országoktól. Ebben az esetben a fejlődők vagy kamatot emelnek, vagy végignézik devizáik gyengülését.
2. A kínaiak megpróbálják leereszteni a hitelbuborékot, de félúton vagy megrettennek a várható következményektől (és gyorsan visszakoznak), vagy sikerrel járnak (=csoda), és le tudják úgy ereszteni, hogy a növekedés sem sérül. Ebben az esetben gyorsuló gazdasági növekedés lehet USA-ban és Európában, az előbbiben megindulhat a kamatemelés. Ez sem jó a feltörekvő országoknak, mert akkor megint csak az lesz, hogy kamatot kell emelniük, hogy versenyezhessenek a magasabb amerikai kamatszinttel, plusz a pénznyomtatás (QE) csökkenése miatti likviditáscsökkenés is sújtja őket.
+1: marad a jelenlegi instabil egyensúly, a Goldilocks, ezt tartom legkevésbé valószínűnek
A lényeg az egészben az, hogy a feltörekvő országok közül számos a 2009-13-as periódusban a világra áramló likviditástengerben fürdőzött, de a befektetők kezdik érezni, hogy a zene egyszercsak véget ér, és akkor mindenkinek ülőhelyet kell találnia. Viszont mint tudjuk, kevesebb szék van, mint játékos, úgyhogy lesz aki bajba kerül, és nem talál helyet. Pánikhangulat még nincs, tehát ezeket a feltörekvő eszközöket még nincs értelme venni, a gazdaságpolitikusok nem ijedtek meg annyira, hogy valamit tegyenek is (lásd török jegybank, azt hiszi, hogy majd kiüli a válságot). Ha a piacok beijednek,és annak hatására a gazdaságpolitikusok is, akkor lehet megnyugodni, mert akkor tenni fognak valamit.
Ez a klasszikus CRIC modell lényege (Crisis, response, improvement, complacency, repeat). 2008 volt a feltörekvőknél az utolsó krízis, utána jött a gazdaságpolitikai válasz, utána a javulás, majd elértünk az elbizakodottság állapotába, ahol most a legtöbb feltörekvő piaci jegybankár és gazdaságpolitikus van. Lehet belőle krízis? Lehet, de azért nem feltétlenül lesz...
zenei aláfestésként gyermekkorunk legszebb melódiáiból egy: