A Központi Statisztikai Hivatal pénteken reggel teszi közzé a harmadik negyedéves GDP-re vonatkozó előzetes becslését, így mi is elkészítjük a megszokott áttekintő cikkünket. Ennek keretén belül a főbb, havi adatokkal rendelkező ágazatok teljesítményét tekintjük át az érkező adat felvezetéseként.
Ami biztosnak látszik a számok alapján, hogy a harmadik negyedévben kisebb csoda kellene a pozitív meglepetéshez - legalábbis az ismert adatok tükrében. A mezőgazdaság, a szolgáltatások külkereskedelmére vonatkozóan ugyanis nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok. Így a GDP termelői oldaláről az ipart és az építőipart, míg a felhasználói oldalról a kiskereskedelmet és a külkereskedelmi termékforgalmat tudjuk vizsgálni.
A lassulás egyébként az idei adatok alapján már elkezdődött a gazdaságban, hiszen az első félévi 3,5 százalékos növekedést egy 2,7 százalékos bővülés követte a második negyedévben. Elemzői várakozások szerint pedig a holnapi adat még ennél is kisebb növekedésről árulkodhat majd.
Lassult az ipar?
A leginkább autógyártás által húzott ipar a harmadik negyedévben a korábbiaknál gyengébben muzsikált, ám ez az augusztusi leállásoknak köszönhető. Ha a Volkswagen-botránynak lesz hatása, az majd csak a negyedik negyedéves adatokban mutatkozhat meg.
Idén a leállás ellenére is kiegyenlítettebb számokat tudott felmutatni az ágazat, mint egy évvel korábban, így nem lövünk nagyon mellé talán, ha változatlan növekedésnél többet nem látunk bele az adatokba. A második negyedévhez viszonyítva a leállások tükrében szintén nem beszélhetünk gyorsulásról. Így noha a GDP növekedésében továbbra is meghatározó szerepet játszhat az ágazat az olykor 6-7 százalékos bővülésnek köszönhetően, a gyorsulást minden bizonnyal nem tudta fokozni.
Megakadt az építőipar
A szintén a GDP termelői oldalán található építőipar teljesítménye jócskán elmarad a korábban megszokottaktól, melyben több tényező is szerepet játszik. Egyrészt a választási időszak elmúltával az ennek köszönhető felpörgés alábbhagy, másrészt az előző uniós költségvetési ciklus kifutása szintén kihat az ágazat teljesítményére. Éves bázison egy júliusi nagyon szerény növekedést már 6 százalékos mínusz követett, igaz a szeptember sokat tudott szépíteni a negyedév képén, hiszen 8,1 szalékos növekedést mutatott fel az ágazat.
Havi bázison pedig enyhén gyorsuló visszesést követett egy 8,3 százalékos megugrás szeptemberben. Ennek ellenére nem állhatunk távol az igazságtól, ha azt mondjuk: az építőipar nem lehetett az a terület, mely a gazdasági növekedésünket jelentősebben felfelé húzta volna.
A költekezésünkkel nincsen gond
A GDP felhasználói oldalán szereplő háztartások fogyasztására jól következethetünk a kiskereskedelmi statisztikákból, mely a vizsgált ágazatok közül az a terület, ahol lényegében semmilyen nehézség nem merült fel a harmadik negyedévben. Annak ellenére sem, hogy nagyon sokat tartottak a vasárnapi zárva tartás negatív hatásától, ez ugyanis az adatok alapján nem következett be. Az éves bázisú adatok alapján stabilan hozta a terület az 5-6 százalékos bővüléseket, míg havi bázison fél százalék környéki növekedések voltak. Mindezzel pedig az előző évhez képest mindenképpen gyorsult az ágazat növekedése, ami jó eséllyel nagyban segíthette a gazdaságunkat a növekedésben.
Kényelmes tempóban zakatol előre a külkerünk
Ami a külkereskedelmi termékforgalom egyenlegét illeti (forintban) nagyjából az előző évihez hasonló növekedést tud felmutatni, miközben a második negyedévi ütemnél némileg lassabb tempót diktál. A gazdaságunk teljesítményében így nagyjából hozza azt az ágazat, amit eddig.
Székely Sarolta
mfor.hu