A jegybank és a hét vezető magyar kereskedelmi bank képviselői pénteken reggel folyattak megbeszélést, amiről közös nyilatkozatot fogadtak el. Eszerint a vezető magyar bankok úgy látják, hogy a hitelezés és ezen belül a devizában történő hitelnyújtás - bár csökkenő ütemben és a korábbiaknál szigorúbb feltételek mellett - továbbra is a "megfelelő mértékben fog bővülni".
Tekintettel az egyes bankok eltérő üzletpolitikájára, a hitelek devizaösszetétele változni fog. Nagy valószínűséggel a svájci frank alapú hitelek aránya csökken majd, helyét a forint- és az euró-alapú hitelek veszik át, áll a nyilatkozatban.
A résztvevők egyetértettek abban: bár a nemzetközi pénzügyi válság hatásaitól a magyar bankrendszer sem függetlenítheti magát, kellően stabil háttérrel rendelkezik ahhoz, hogy a jövőben is kielégítse a gazdasági növekedésből adódó ügyfélhitel-igényeket.
Az MKB lépett elsőként
Mint arról az mfor.hu korábban beszámolt, az utóbbi napokban sorra jelentik be a magyar bankok, hogy felülvizsgálják a devizahitelek folyósítását. Először hétfőn az MKB Bank közölte, hogy határozatlan ideig nem fogad új, devizaalapú hitelre vonatkozó kérelmet.
A héten a Volksbank és a Raiffeisen is szigorította hitelezési politikáját. A Volksbank a svájci frank és dollárhiteleket felfüggesztette, de a devizahitelezést nem szüntette meg. A Raiffeisen is folytatja a devizahitelezést, ám a vállalati ügyfelek svájci frankban a jövőben nem tudnak hitelt felvenni.
Ami a többi pénzintézetet illeti, az MTI szerdai körképe szerint az UniCredit és az Allianz Bank továbbra is kínál svájci frank alapú devizahitelt, a K&H Bank is, viszont utóbbi pénzintézet erősen megszűri az ügyfeleket; az OTP Bank és a CIB mérlegeli a helyzetet.
MTI/Menedzsment Fórum