Hetek óta bajban van a fehérorosz gazdaság, a devizaválság még május közepén kezdődött, amikor a helyi rubel 25 százalékkal ért kevesebbet a kereskedelmi bankokban, mint amennyi a nemzeti bank hivatalos árfolyama volt. Azóta a helyi hatóságok minden eszközt bevetnek, hogy fékezzék az árak emelkedését: 14-ről 16 százalékra emelték az alapkamatot, több termék árát pedig hatóságilag befagyasztották, mivel a rubel elértéktelenedése miatt az emberek megrohanták az üzleteket.
Áramszünet
Oroszország csütörtökön jelentette be, hogy a fehéroroszok 54 millió dolláros tartozása miatt felére csökkenti a villamosenergia-szállítást az országba, ha pedig nem egyenlítik ki a számlát, akkor a jövő hét végétől egyáltalán nem szállít. Fehéroroszország egyetlen szerencséje, hogy a villamosenergia-import csak az ország szükségleteinek 10 százalékát fedezi, így egyelőre a korlátozás nem érinti a lakosságot.
Fehéroroszország devizatartaléka egy hónap alatt 200 millió dollárral 3,8 milliárd dollárra apadt június elejére. Októberben a tartalék még 6 milliárd dollár körüli volt. Minszknek a napokban 3 milliárd dolláros hitelt hagytak jóvá a FÁK-országok, amiből az idén 1,2 milliárdot folyósítanak. Fehéroroszország a közelmúltban a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordult 8 milliárd dolláros pénzügyi támogatásért.
A fehérorosz hatóságok mindent megtesznek, hogy a devizaválság miatt az egekbe szökő árakat megfékezzék: a közelmúltban 16 százalékra emelték az alapkamatot, és július elsejéig az alapvető élelmiszerek árát hatóságilag fagyasztották be, mivel korábban az emberek megrohanták a boltokat attól tartva, hogy fokozatosan elértéktelenedő pénzük miatt később nem kapnak majd élelmiszert.
Két nap alatt 30-60 százalékos drágulás
A fehérorosz áremelkedés üteme egyébként már-már felfoghatatlan: az orosz Ria Novosti tudósítója szerint például az elmúlt két napban 30-60 százalékkal emelkedett a cigaretta ára. Ez azonban a gyakorlatban nem nagyon érinti az embereket, hiszen a termék lényegében eltűnt a piacokról. A fehérorosz állami olajtársaság, a Belneftekhim kedden jelentette be, hogy több mint 30 százalékkal emeli az üzemanyagok literenkénti árát. Két héttel korábban, május 24-én már volt egy 25 százalékos emelés.
Az áremelések mellett a Belneftkhim hétfőn korlátozta az üzemanyagfogyasztást, autónként legfeljebb 25 litert lehetett tankolni a kutakon, aminek hatására hatalmas sorok alakultak ki a töltőállomásoknál. Az áremelések és a korlátozások elleni tiltakozásul kedden autósok és motorosok tüntetést szerveztek Minszkben, megbénították a főváros több útját is. Szakemberek szerint ez csak az első tiltakozás volt, amit további tüntetések követhetnek majd a gazdasági nehézségek miatt.
"Tömegtüntetések is elképzelhetők, de szerintem még nem a közeli jövőben. Azonban ha az árak nem stabilizálódnak és a cégek előbb-utóbb nem adnak majd fizetést az embereknek, akkor a helyzet könnyen szociális katasztrófához vezethet" - mondta a Ria Novosti kérdésére Alexei Koroljev, a fehérorosz Novaya Vremya című lap főszerkesztője. Szerinte a mostani helyzet nagyon hasonlít a kilencvenes évekre, amikor Fehéroroszországban hosszan tartó szociális feszültségek voltak.
"Szerintem az emberek megértik a jelenlegi válság okait és felkészültek arra, hogy húzzanak a nadrágszíjon. Tavaly a fehérorosz háztartások jövedelmei 30 százalékkal emelkedtek, az ország most tér vissza a korábbi életszínvonalhoz, egy ilyen forgatókönyv esetén pedig nem várható hirtelen szociális robbanás" - mondta a lapnak Darija Uskalova, az Orosz Tudományos Akadémia kutatója.
Az oroszok már a csődöt várják?
Sokak szerint nem véletlen, hogy Oroszország korábban elutasította a Minszk által kért több milliárd dolláros segítséget, hiszen az ország pénzügyminisztere már korábban bejelentette, hogy orosz cégek készek lennének részesedést venni a szomszéd stratégiai cégeiben. Alekszej Kurdin korábban utalt arra, hogy a fehéroroszok akár 2 milliárd dolláros bevételt is szerezhetne a privatizációból.
Éppen ezért könnyen lehet, hogy a "nagy testvér" célja Fehéroroszország kivéreztetése, majd a stratégiai cégekben befolyás szerzése, hogy aztán kényük-kedvük szerint irányíthassák az ország gazdaságát.
Beke Károly
mfor.hu