Citybeli értékelések szerint az orosz jegybank hétfőn bejelentett váratlan, 1,5 százalékpontos kamatemelése is azt mutatja, hogy az orosz gazdaság nem tudja magát elszigetelni a külső sokkoktól. Az orosz katonai fellépés ukrajnai piaci sokkját jelzi, hogy meredek drágulással többheti csúcsra emelkedett a hétfői londoni kereskedésben az ukrán szuverén adóskockázat fedezeti ügyleteinek költsége.
Timothy Ash, a Standard Bank közgazdásza szerint a moszkvai tőzsde 10 százalékos indexzuhanása és a rubel mélyrepülése nyomán alapvetően meg kell változni Oroszország kockázati megítélését. Az elemző azt jósolta, hogy a hitelminősítők rontani fogják Oroszország szuverén adósbesorolásait, tekintettel a várható külső szankciók, a tőkemenekítés és a folyamatosan gyengülő orosz gazdasági növekedési dinamika együttes hatására.
Oroszországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő jelenleg közepes befektetési ajánlású államadós-osztályzatokat tart érvényben. A Moody's orosz adóskockázati besorolása "Baa1", a Standard & Poor's és a Fitch Ratings ennél egy fokozattal gyengébb, de szintén befektetési ajánlású "BBB" osztályzattal tartja nyilván az orosz szuverén adósságállományt.
Timothy Ash szerint a krími orosz katonai akciónak és az ennek nyomán várható nemzetközi elszigetelődésnek "nagyon komoly és nagyon negatív" hatása lesz az ingatag orosz gazdaságra. A Standard Bank elemzője szerint az orosz jegybank hétfőn bejelentett "vészhelyzeti kamatemelése" is jelzi, hogy az orosz gazdaságpolitikai döntéshozók mennyire tartanak e hatásoktól. Hozzátette: a krími katonai fellépés és az arra adott piaci reakció a jelek szerint az orosz jegybankot is meglepte. Ash szerint "a katonai kaland" gyorsítani fogja az eddig is hatalmas mértékű - tavaly 130 milliárd dollárnyi - tőkemenekítést az orosz gazdaságból.
Neil Shearing, a Capital Economics főközgazdásza úgy fogalmazott: a kamatemelés is mutatja, hogy az orosz gazdaság nem olyan immunis a külső sokkokra, mint azt sokan feltételezték. Tény, hogy az orosz folyómérleg-egyenleg többletben van, és az orosz hivatalos devizatartalék 499 milliárd dollár, a folyómérleg-többlet azonban gyors ütemben apad, és e többletet már tavaly is meghaladta a tőkekiáramlás, miközben a gazdaság stagnál.
Shearing szerint a fő kockázat most az, hogy az orosz kormány a negatív gazdasági fejleményekre populista költségvetési költekezési hullámmal reagál, ami csak tovább súlyosbítaná a stagnáláshoz vezető problémákat, ráadásul nagyobb valószínűséggel táplálná az inflációt, mint a gazdasági növekedést.
A Royal Bank of Scotland (RBS) közgazdászai szerint az orosz jegybank kamatemelése valószínűleg csak rövid távú támogatást ad a rubelnek, nem állítja meg az orosz háztartások és vállalatok devizavásárlásait. Mindemellett a jegybank által átmenetinek minősített kamatemelésnek valóban átmenetinek kell lennie ahhoz, hogy ne szélesítse még tovább az orosz gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rést.
A ház szerint a legutóbbi nagyfrekvenciás, vagyis már rövid távon is mérhető reálgazdasági jelzőszámok - köztük az orosz feldolgozószektor hétfőn közölt februári teljesítményindexe - azt jelzik, hogy az orosz gazdaság már az ukrajnai katonai beavatkozás előtt is a recesszió szélén egyensúlyozott. Mindezek alapján az RBS londoni elemzői azzal számolnak, hogy az orosz jegybanknak áprilisban legalább részben vissza kell fordítania a mostani kamatemelést.
Megugrott az ukrán CDS
Hétfőn meredek emelkedéssel egyhavi csúcsra drágult Londonban az ukrán csődkockázat. A CMA piaci adatszolgáltató kimutatása szerint az ukrán CDS középárfolyama a hétfői londoni kereskedésben hatalmas, 123 bázispontos napi emelkedéssel 1165 bázispont környékén mozgott.
Ukrajna szuverén CDS-tranzakcióinak középárfolyama 2013 utolsó kereskedési napjának zárásában még 807,76 bázispont volt. A CMA számítási modellje - bár nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal - azt mutatja, hogy a piac jelenleg 53 százalék körüli halmozott valószínűséggel árazza egy szuverén törlesztésleállási esemény öt éven belüli bekövetkeztét Ukrajnában.
MTI