A nemzetközi hitelminősítő pénteken közölte, hogy a devizában és hazai valutában fennálló hosszú futamidejű szerb államadósság kockázati besorolását az eddigi "BB mínusz"-ról egy fokozattal "B plusz" szintre rontotta, stabil kilátással. A Fitch ugyanilyen mértékben minősítette vissza a kereskedelmi adósokra megállapított besorolási országplafont, a rövid lejáratú devizakötelezettségek "B" osztályzatát ugyanakkor megerősítette. A hosszú futamú szerb adósosztályzat a Fitch pénteki lépése előtt is a befektetési ajánlású kategória alatt volt; a leminősítés utáni új besorolás már öt fokozattal marad el a befektetői "BBB" alapsáv alsó szélétől.
Szerbiát a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő is spekulatív - vagyis befektetésre nem ajánlott, magas kockázatú - osztályzati sávban tartja nyilván. A Standard & Poor's szerb osztályzata "BB mínusz"; a Moody's Investors Service egy fokozattal gyengébb, "B1" besorolást tart érvényben Szerbiára. Ez a másik két hitelminősítő módszertanában "B plusz" osztályzatnak felel meg, vagyis a Moody's szerb besorolása azonos a Fitch Ratings által pénteken megállapított új szerb adósosztályzattal.
A Fitch a leminősítéshez fűzött indoklásában az első helyen emelte ki, hogy folytatódik a szerb közfinanszírozási rendszer állapotának romlása. A hitelminősítő várakozása szerint 2014 lesz a negyedik olyan év egymás után, amelyben emelkedik a konszolidált államháztartási hiány. A Fitch Ratings az idei évre a hazai össztermék (GDP) 7,1 százalékának megfelelő deficitet jósol a tavaly mért 6,5 százalék után. A ház megjegyzi, hogy a szerb kormány 2012-ben és 2013-ban is túllépte a hiánycélokat, elsősorban az állami tulajdonú vállalatok átszervezése és az állami bankok tőkepótlása miatt.
A Fitch elemzése szerint a költségvetési elcsúszások és a lanyha gazdasági teljesítmény miatt romlik Szerbia államadósság-dinamikája is. A hitelminősítő előrejelzése szerint a közadósság-ráta 2015-ben a GDP-érték 70 százalékára emelkedik a jelenlegi 63 százalékról.
Ez az adósságráta máris jelentősen meghaladja a "BB/B" besorolási sávokban nyilvántartott szuverén adósok mediánértékét és szűkíti a költségvetés mozgásterét - hangsúlyozták a Fitch Ratings elemzői.
A cég szerint a gazdasági kilátások is viszonylag gyengék. A Fitch várakozása szerint a GDP-növekedési ütem a következő két évben, éves átlagban valamivel 2 százalék alatt lesz. Az export növekedése jelentősen csökkentette a folyómérleg-hiányt, amely azonban továbbra is magas térségbeli összehasonlításban: jelenleg a hazai össztermék 5,2 százalékára becsülhető. Szerbia így változatlanul sebezhető a globális finanszírozási kondíciók feszesebbé válásától, miközben magas a kormányzati szektor fizetőképességét terhelő árfolyamkockázat is, tekintettel arra, hogy a közadósság-állomány mintegy 80 százaléka devizaadósság - áll a Fitch Ratings elemzésében.
MTI