5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éves összehasonlításban öt, az előző negyedévvel összevetve pedig mindössze két uniós állam szerepel rosszabbul Magyarországnál azon a szerdán közölt listán, amelyet az Eurostat állított össze a tagállamok második negyedéves GDP teljesítménye alapján. A londoni Lombard Street Research szerint a szűkebb térségben csak Magyarország van technikai értelemben véve recesszióban – Lengyelország viszont egész Európa számára "fénylő pont".

(Mfor-montázs)

Öt uniós ország GDP-je esett nagyobb mértékben Magyarországénál az idei második negyedévben 2008 második negyedévéhez viszonyítva, derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett elemzéséből. Hazánk ezzel a 14. helyet szerezte meg a listán, amelyen összesen 19 uniós ország szerepel. (A fennmaradó nyolc állam adatait nem tünteti fel az elemzés – a szerk.)           

A Baltikum bukta a legnagyobbat

Mint ahogy azt a KSH gyorsbecslésében korábban közölte, Magyarország hazai bruttó összterméke 7,4 százalékkal esett a második negyedévben.

Ennél lényegesen nagyobb mínuszokat csupán a balti államok produkáltak: Észtország 16,6, Lettország 18,2, Litvánia pedig 20,4 százalékos csökkenést "nyelt be". Románia már hazánkhoz hasonló szintű, 8,8 százalékos GDP-visszaesést jelzett, derül ki az Eurostat adataiból. (Szlovánia gazdaság szintén óriásit esett, éves összevetésben 9,3 százalékot, de nem szerepel az elemzésben - a szerk.)


Nálunk már némileg jobban állnak a svédek (mínusz 6,3), az olaszok ( mínusz 6,0), a németek (mínusz 5,9), a britek (mínusz 5,5), a szlovákok (mínusz 5,3) és a hollandok (mínusz 5,1) is. A középmezőnyt erősítik az osztrákok (mínusz 4,4), a belgák (mínusz 3,8), a portugálok (mínusz 3,7) és a franciák (mínusz 2,6).


Csak minimális mértékben csökkent a gazdaság teljesítménye egy évvel azelőtthöz képest Cipruson (mínusz 0,7 százalék) és Írországban (mínusz 0,2 százalék), míg - az EU országok közül egyedüliként -  Lengyelország a válság kellős közepén is képes volt növelni GDP-jét 1,4 százalékkal.

Összességében az EU 16-ok GDP-je 4,7, az EU 27-eké 4,8 százalékkal mérséklődött az idei második negyedévben éves szinten. Összehasonlításul: Japán 6,5, az Egyesült Államok 3,9, Svájc pedig 2,1 százalékos mínuszt szenvedett el ugyanebben az időszakban.

Harmadikak vagyunk - hátulról...      

Még rosszabbul áll a szénánk, ha a második negyedéves adatokat az előző negyedévhez hasonlítjuk. Magyarország 2,1 százalékos csökkenéssel mindössze Észtországot (mínusz 3,7 százalék) és Litvániát (mínusz 9,8 százalék) tudta megelőzni – a többi ország mutatója mind biztatóbban alakult hazánkénál.       

Az EU16-oknál összességében 0,1, az EU 27-eknél pedig 0,2 százalékkal csökkent a GDP az első három hónaphoz képest – növekedést a "bezzegországnak" számító Lengyelország (0,5 százalék) mellett Portugália, Németország, Görögország, Franciaország (egységesen 0,3) és Szlovákia (2,2 százalék) mutathatott fel.   

Az EU-n kívüli országok közül fejlődött az első negyedévhez képest Japán 0,9 százalékkal, míg az Egyesült Államok és Svájc 0,3 százalékos mínuszt könyvelhetett el – igaz, a visszaesés üteme mindkettejüknél csökkent a negyedévvel korábbi adatokhoz képest.  

A térség negatív példája lettünk

Ami szűkebb régiónkat illeti, a második negyedévi előzetes gyorsbecslések alapján a térségből csak Magyarország van technikai értelemben véve recesszióban (a két negyedévnél tovább tartó negyedévenkénti visszaesés meghatározását alkalmazva a recesszió fogalmára), állapítja meg a londoni Lombard Street Research gazdaságelemző ház szerdán közzétett elemzése.

Magyarországon, ahol a recesszió előbb kezdődött, mint a legtöbb térségi országban, öt negyedév alatt összesen 8 százalékos volt a kibocsátási veszteség a recesszió előtti csúcshoz mérve, Csehországban pedig három negyedév alatt 5 százalékos, teszik hozzá.

A Lombard Street Research végezetül kiemeli, hogy Magyarországon ugyan elindult a gazdaság rendbetétele, ez azonban "túl kevés, és túl későn jött", és jövőre még nem ad ösztönzést.

Lassan legendás lesz a lengyel fogyasztóerő

Az elemzőintézet pozitív példaként a lengyeleket emeli ki: gazdaságuk "fénylő pont" nem csupán Közép-Kelet-Európában, de egész Európában, és globálisan is azon néhány gazdaság közé tartozik, amelyeknek sikerült elkerülniük a recessziót.

Szerintük Lengyelország teljesítményét különösen figyelemreméltóvá teszi, hogy a lengyel hazai össztermék a világgazdasági válság során eddig végig növekedett éves összevetésben. A háztartási fogyasztási kiadások is nőttek mindegyik negyedévben, "jelezve a lengyel fogyasztó erejét".

A jelenlegi válság összességében megmutatta Lengyelország szerkezeti erősségeit mind térségi, mind nemzetközi összevetésben. A belső kereslet fenntartotta a növekedést úgy is, hogy a nettó export negatív hatással volt a második negyedévi GDP alakulására, és az importérték 1,5 százalékkal nőtt az első három hónaphoz képest.

Szlovákia, úgy tűnik, Lengyelországhoz hasonlóan szintén elkerüli a recessziót, mindössze egy negyedévnyi visszaeséssel, Csehország pedig a jelek szerint már kilábalt belőle, áll az elemzésben.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!