3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vajon érvényesek-e még a múlt századi közgazdasági alapösszefüggések? Okoz-e inflációt a szűk munkaerőpiac?

Ez a trillió-dolláros kérdés, ami a következő 2-3 évben jelentős hatással lesz a gazdaságok és tőkepiacok alakulására, és ez azért is különösen érdekes, mert idehaza egészen koncentráltan és élesen jelenik meg a probléma.

Magyarországon 2016-ban többen dolgoznak, mint 20 éve (a rendszerváltás utáni összeomlást követően) bármikor - és ez még a közmunkásokat figyelmen kívül hagyva is igaz. Ráadásul az elmúlt 20 évben félmillióval csökkent a lakosság, és egy csomóan külföldön dolgoznak, nem nehéz kitalálni, hogy a munkaerőpiac igen szűkké vált. A munkaerőpiac szűkösségét jelző indikátorok már 2014 vége-2015 eleje óta azt jelzik, hogy kevés a munkavállaló, és azóta a helyzet egyre durvul, immáron globálisan is az egyik leginkább munkaerőhiányos ország lettünk! A klasszikus (ortodox) közgazdasági elméleteknek teljesen megfelelően ezt némi késéssel követte a bérek megugrása is: míg a korábbi években 4% körüli nominális bérnövekedés volt jellemző, mostmár inkább 5-6%-kal nőnek a bérek a versenyszektorban, és mivel nem látszik a folyamat vége, ezért még jóval komolyabb béremelkedés is lehetséges, a 10%-os ütem elérése sem kizárt. Eközben a bérek növekedése elszakadt a termelékenység növekedésétől: a vállalkozások a profitabilitásuk terhére emelték a béreket - mert muszáj volt. Ez nem fenntartható, és a vállalkozásoknak nem lesz más lehetősége, mint árat emelni. Nem hinném, hogy valamiféle új korba léptünk, ahol nem lenne érvényes a szűkülő munkaerőpiac---emelkedő bérek---emelkedő árak folyamat. Nagyon érdekes lesz a következő 6-12 hónapban, hogy valóban tovább gyorsul-e a nominális bérnövekedés (szerintem igen) és értelmes alternatíva híján elkezdődik-e az áremelés, azaz beindul-e az infláció? Azt gondolom, hogy a gazdaságpolitikusokat az elmúlt évek hitelundorából és nyersanyagáreséséből kialakult deflációs sokkok álomba ringatták, és nem veszik észre, hogy nyakukon az infláció.

Miközben Magyarországon egyértelműen a fenti helyzet van, addig USA-ban egy kicsit lassabb és nem annyira előrehaladott a folyamat, de ott is azt látjuk, hogy a munkanélküliség 5% alatt van (ami historikusan is alacsony érték), a bérnövekedés pedig 2009 óta a legnagyobb:

https://www.frbatlanta.org/chcs/wage-growth-tracker.aspx?panel=1

Habár a jegybankárok egészen biztosan nagyon óvatosak lesznek - nem akarnak újabb összeomlást kockáztatni - de az inflációs fronton az igazi meglepetést éppen az hozhatja, ha kiderül, hogy a 70-es évek népellensége mégsem halott. A klasszikus bár-ár spirál meglétének egyik első tesztje Magyarországon fog zajlani...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!