3p

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint "nem tűnik úgy", hogy a kelet-európai bankrendszer általános, belső eredetű stressz alá került volna, és jóllehet a térségben Magyarországon a legmagasabb a betétállomány arányában mért kinnlevőségi ráta, ez sem túlzottan magas.

A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteki elemzése szerint a likviditáspiaci világválság által a térségi bankrendszerre gyakorolt fő potenciális hatások közvetettek: az euróövezeti gazdasági lassulásból, illetve a külföldi tulajdonos bankok esetleges problémáiból eredhetnek.

A GS londoni elemzői is elismerik azonban, hogy a bankrészvények iránti piaci hangulat "jelenleg nem jó".

A közép-európai gazdaságok bankrendszerei mindazonáltal "viszonylag egyszerű termékekre" koncentrálnak, amelyek ezekben az országokban még mindig jól jövedelmeznek.

A helyi bankok nincsenek nagy mértékben rászorulva az anyavállalatok és/vagy a nagybani piac finanszírozására, mivel a betétek értékéhez mért kihelyezési állomány továbbra is alacsony.

Ez a ráta a térségen belül Magyarországon a legmagasabb, de itt is csak 125 százalék; a többi térségbeli országban - Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban - a mutató jellemzően száz százalék alatt van.

Ez nem zárja ki, hogy egy-egy bank finanszírozási nehézségekbe ütközik, az azonban valószínűtlen, hogy a piaci szereplők többsége ilyesmit tapasztaljon, áll a Goldman Sachs térségi felmérésében.

Emellett a közép-európai bankrendszerek puszta mérete is jóval kisebb - még GDP-arányos összehasonlításban is - valamely "tipikus fejlett országénál", sőt még pénzügyileg fejlettebb más feltörekvő gazdaságokénál, például Dél-Afrikáénál is.

A pénzügyi szférán kívüli magánszektor GDP-arányos adósságállománya mindössze 40-50 százalék Közép-Európában, ami korlátozza bármely potenciális megingás hatásait, áll az elemzésben.

A Goldman Sachs szerint a térségi bankszektor viszonylag kis mérete azt is jelenti, hogy ha állami kisegítő fellépésére lenne szükség, valószínűleg akkor sem kerülne túlzott nyomás alá az adott ország szuverén hitelképessége.

A GS londoni elemzői szerint a "tartós piaci aggodalmak egyike" a magyar háztartások devizaalapú eladósodottsága. Ez hozzávetőleg a GDP-érték 20 százalékát teszi ki, ami azonban a ház szerint azt jelenti, hogy csak "óriási, többször tíz százaléknyi" árfolyam-elmozdulás esetén merülhetne fel rendszerszintű (törlesztési) aggály a háztartásokkal kapcsolatban.

Tekintve a javuló magyar folyómérleget, és azt, hogy a hiányt fedezi a működőtőke-beáramlás, a Goldman Sach szakértői ilyen mértékű árfolyam-megingást valószínűtlennek tartanak, áll az elemzésben.

A GS szerint a közép-európai bankrendszer legnagyobb bizonytalansági tényezőjét az anyabankok jelentik.

A jelenlegi helyzetben felmerül a kérdés, hogy ezeknek a tulajdonosoknak a közép-európai érdekeltségekkel kapcsolatos üzleti gyakorlata nem változik-e meg, esetleg úgy, hogy kockázatkerülőbbé válnak, és az euróövezetbe telepítik vissza tőkéjüket, vagy ódzkodnak attól, hogy likviditást nyújtsanak a helyi leánybankoknak.

A GS szerint ez a kockázat nyilvánvalóan fennáll, de a ház hangsúlyozza: a közép-európai érdekeltségek általában nem nagyok, legalábbis az anyavállalatokhoz mérve, és a tőke hazatelepítése nem befolyásolná jelentősen a hazai vállalati mérleget.

Más nagy londoni házak szerint a mostanihoz hasonló időszakokban egyenesen "áldásnak bizonyulhat" a feltörekvő térség bankrendszereinek viszonylagos alulfejlettsége.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!