4p

Egyöntetűen meglepőnek nevezték londoni feltörekvő piaci elemzők az előzetes konszenzusnál számottevően magasabb - a citybeli előrejelzések némelyikét egy teljes százalékponttal meghaladó - májusi magyarországi éves inflációs adatot, de a további jegybanki kamatpolitikáról eltértek a londoni előrejelzések.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a fogyasztói árak májusban 3,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az MTI által a csütörtöki adatismertetés előtt kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési és elemző cégek viszonylag szűk sávban mozgó, 2,8-3,1 százalék közötti prognózisokat adtak a teljes kosárra számolt tizenkét havi májusi inflációra.

A citybeli előrejelzések átlaga 3,01 százalék, a tipikus várakozás 3,1 százalék volt. Áprilisban 3,4 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.

A májusi infláció csütörtöki ismertetése után Tatha Ghose, a Commerzbank-Dresdner Kleinwort bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő európai makroelemzője annak a véleményének adott hangot, hogy a "ronda meglepetést keltő" adatsor és az elmúlt napok kamatpolitikai óvatosságot jelző jegybanki nyilatkozatai együtt "gyakorlatilag kizárják" a közeljövőbeni MNB-kamatcsökkentést, és valószínűsíthető, hogy az alapkamat a következő hónapokban a mostani 9,50 százalékon marad.

Az elemző szerint ugyanakkor a Commerzbank-Dresdner Kleinwort nem tekinti "jelentős negatív fejleménynek" a májusi inflációs adatokat, tekintettel arra, hogy a teljes kosárra számolt infláció gyorsulását jórészt az élelmiszerárak kiugrása okozta; az élelmiszer-összetevőt nem tartalmazó maginfláció még lassult is, 3,2 százalékról 3,1 százalékra.

Ghose kiemelte, hogy a szezonjellegű élelmiszerek - zöldségfélék és gyümölcsök - a szárazság miatt drágultak. Az elemző szerint "ez nem az a fajta inflációs nyomás", ami ellen pénzügypolitikai eszközökkel fel lehet lépni.

A jegybankokat azonban "mindig aggasztja" az inflációs nyomás esetleges átszűrődése más kategóriákba, emellett a magyar gazdaságban van bizonyos alapszintű inflációs lendület is a forint korábbi gyengülése miatt, amely még most is felfelé hajtja például importüzemanyag árát. Ez utóbbi hatás ugyanakkor most már kezd elenyészni, tekintettel a forint visszaerősödésére, hangsúlyozta a londoni elemző.

Ghose szerint az alapszintű inflációs nyomás a kelet-közép-európai térség egészében enyhül, részben az éves összevetésben még gyengülő nyersanyag- és energiaárak, részben a recesszió miatt egyre szélesedő negatív kibocsátási rés hatására. E térségi folyamat alól azonban egyes gazdaságok helyi kivételt képeznek, főleg szezonális hatások, árfolyammozgások és hatósági árintézkedések miatt, és a májusi magyarországi inflációs adatsor erre példa, tette hozzá a Commerzbank-Dresdner Kleinwort londoni szakelemzője.

A szakértő szerint mindazonáltal idő kell annak egyértelművé válásához, hogy az infláció gyorsulása átmeneti vagy hosszú távú jelenség, ezért a májusi magyarországi gyorsulás - az MNB részéről elhangzott legutóbbi kockázatelemzéseket is figyelembe véve - a következő pár hónapban valószínűtlenné teszi a magyarországi jegybanki kamatcsökkentéseket.
    
Nicolas Kennedy, a 4cast nevű londoni gazdaságelemző cég közép-európai közgazdásza ezzel szemben úgy vélekedett, hogy  középtávon még mindig sokkal erősebbek az inflációt hajtó tényezőknél a dezinflációs hatások. Kennedy ezek között említette a magyarországi recesszió okozta "meglehetősen széles negatív" kibocsátási rést.

A 4cast térségi elemzője az MTI-nek azt mondta: ennek alapján - ha a külső környezet ehhez kedvező - nincs sok oka a kamatcsökkentés elmaradásának. Kennedy szerint ha a forint stabil marad, a magyar jegybank már a nyáron újrakezdheti a pénzügypolitikai enyhítést.

Zach Witton, a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő gazdaságelemző részlegének - Moody's Economy.com - londoni elemzője is azt jósolta csütörtökön, hogy az MNB a következő hónapokban újrakezdi az enyhítési kurzust, mivel a forint visszaerősödött a márciusi mélypontokról, a gazdaság pedig tovább gyengült.

Witton szerint a forint legutóbbi erősödése mérsékelni fogja az importköltségekre ható, felfelé irányuló nyomást, a jegybank ugyanakkor - éppen a forint újbóli esésének megakadályozása végett - valószínűleg csak fokozatosan csökkenti alapkamatát. A Moody's várakozása mindezek alapján az, hogy az MNB-kamat 2009 végéig 2,50 százalékponttal 7,00 százalékra csökken, közölte a hitelminősítő londoni makroelemzője.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!