3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem lenne jó megoldás a forintgyengülésre, ha a nemzeti bank azonnal kamatot emelne - vélik londoni pénzügyi elemzők.

Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság globális feltörekvő piaci főközgazdásza az MTI-nek pénteken azt mondta: múltbeli példák mutatják, hogy a forint védelmében végrehajtott monetáris szigorítás a szándékolttal ellenkező hatást is elérhet.

A szakértő szerint a kamatemelés nem lenne jó ötlet, de jelenleg erre korlátozott is az esély.

Christian Keller, a Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport közép-európai közgazdásza pénteken szintén azt mondta az MTI-nek, hogy szerinte az MNB-kamatemelés nem segítene, a jelenlegi helyzetre inkább az jellemző, hogy a magyar jegybank egyelőre nem tud kamatot csökkenteni, jóllehet a pénzügypolitikai enyhítés, tisztán ciklikus makrogazdasági meggondolásokból, indokolt lenne.

Az esetleges kamatemelés ráadásul lassuló inflációs környezetben történne, tette hozzá.

A Barclays Capital elemzője szerint a jelen helyzetben a piac egyébként sem a hozamelőnyt keresi, vagyis még további negyed vagy fél százalékpontnyi kamattöbblet nem lenne hatásos.

Keller szerint most nem kamatemelésre van szükség, hanem bizalomerősítő intézkedésekre, olyanokra, amelyeket a kormány éppen tesz is például a kötvénypiac támogatására.

A szakértő szerint ugyanakkor egyértelmű, hogy a forinttal történtek késleltetik a magyarországi kamatcsökkentést. Nemrég a piac még azt várta, hogy a pénzügypolitikai enyhítés még az idei év vége előtt elkezdődhet, azonban ez most "nyilvánvalóan lekerült a napirendről ... sőt talán (2009) első negyede is lekerült a napirendről".

A BNP Paribas bankcsoport közép-európai elemzője, Michal Dybula pénteken az MTI-nek azt mondta: a térség teljesen eltérő gazdasági alapmutatókkal bíró országainak, Magyarországnak, Szlovákiának, Csehországnak és Romániának a fizetőeszközei egyaránt gyengültek, ami azt mutatja, hogy a kiszáradóban lévő dollár- és eurólikviditás miatt a piacon "bármi áron keresik az eurót és a dollárt".

A forintgyengüléssel kapcsolatban Dybula szintén úgy vélekedett, hogy egy esetleges MNB-kamatemelés a céllal ellentétes hatású is lehet, mert "most alapvetően nem kamatkérdésről van szó".

Hozzátette: az euróövezeti jegybank (EKB) minapi, soron kívüli fél százalékpontos kamatcsökkentése - amelyet az EKB az amerikai Federal Reserve-vel, a Bank of Englanddel és több más vezető nyugati jegybankkal összehangolt akcióban hajtott végre -, valamint "a (várható) további kamatcsökkentések" Közép- és Kelet-Európában is az enyhítés felé hatnak. A legutóbbi nagy árfolyamgyengülések azon azt jelentik, hogy a térségi jegybankok, köztük az MNB, "nem fogják azonnal követni" az EKB-t.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!