A BNP Paribas bankcsoport hétvégi feltörekvő piaci helyzetértékelése szerint a ház a közép- és kelet-európai hatok - Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Románia és Bulgária - együttes átlagos jövő évi GDP-növekedési ütemére adott prognózisát egy teljes százalékponttal, 3,8 százalékról 2,8 százalékra csökkentette. A cég elemzői szerint a legutóbbi adatsorok mutatják, hogy a gyenge külső kereslet máris lassítja a közép-kelet-európai térség exportját, ami közvetlenül hat a GDP-növekedésre.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege által hétvégenként kiadott globális makroelemzések legfrissebb összesítése szerint a ház által végrehajtott, 2009-re vonatkozó növekedési előrejelzési felülvizsgálatok azt mutatják, hogy Közép-Európa "a recesszió szélére került".
A cég a Magyarországra eddig érvényben tartott, 2,0 százalékos idei GDP-növekedési prognózisát 1,8 százalékra, a 2009-re szóló, eredetileg szintén 2,0 százalékos előrejelzést 1,0 százalékra rontotta.
Magyarországról az elemzés megjegyzi, hogy 265 forint feletti euróárfolyam már negatív hatással lenne a gazdaságra, tekintve az export nagy importtartalmát, az árfolyam erős inflációs átszűrődési rátáját és a háztartások magas deviza-eladósodottságát.
A JP Morgan elemzői szerint kétséges, hogy az MNB megkockáztatná a kamatcsökkentési ciklus elindítását a forintra nehezedő kockázatok enyhülése előtt. A ház ezért az általa meredeken rontott növekedési előrejelzés ellenére sem várja 2009 áprilisa előtt az első MNB-kamatcsökkentést.
A pénzügypolitikai enyhítés kezdetének késleltetését más londoni elemzők is valószínűsítik. Christian Keller, a Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport közép-európai közgazdásza a hétvégi forintgyengülés után azt mondta, hogy - jóllehet nem tartaná kedvező megoldásnak, ha az MNB kamatemeléssel reagálna a forintárfolyam-fejleményekre - az idei kamatcsökkentés most "nyilvánvalóan lekerült a napirendről ... sőt talán (2009) első negyede is lekerült a napirendről".
A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlege által befektetőknek kiadott heti feltörekvő piaci helyzetértékelések legújabb összeállítása szerint a cég Magyarországon a 2008-ra eddig érvényben tartott 2,1 százalékos GDP-növekedési előrejelzését 1,8 százalékra, 2009-re szóló prognózisát 2,5 százalékról 1,4 százalékra veszi vissza.