3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2012 harmadik negyedévének végén a GDP 78,6 százaléka volt (22204 milliárd forint).

Az MNB az előzetes számlák alapján 77,1 százalékot közölt, ráadásul több negyedévre visszamenőleg hozzávetőlegesen 1 százalékponttal emelte az adósság GDP-hez viszonyított értékét. (A változást az MNB a KSH szeptember 21-én publikált éves, illetve december 7-én közölt részletes GDP adataira vezeti vissza, mivel a statisztikai hivatal ekkor visszamenőlegesen módosította adatait.)

Az adósságállomány növekedéséhez a harmadik negyedévben 182 milliárd forinttal járult hozzá a nettó adósságfelvétel, a  forint erősödésének adósságcsökkentő  hatása 148 milliárd forint volt.

Az államháztartás nettó tartozása (16301 milliárd forint) a GDP 57,7 százalékát (az előzetes adat még 56,7 százalékról szólt) tette ki 2012 harmadik negyedévének végén, közölte az MNB szerda reggel. 

Már közel 3 százalékon az államháztartás finanszírozási szükséglete

Az MNB 2012 harmadik negyedév végi nemzetgazdasági számlákról szóló statisztikája szerint folyamatosan csökken az államháztartás finanszírozási szükséglete. A négy negyedéves gördülő adatok alapján ez az érték szeptember végén  a GDP 3,2 százalékát (892 milliárd) tette ki, ha pedig eltekintünk az egyszeri tételektől (pl. magán-nyugdíjpénztári átlépések hatása), akkor elértük a bűvös 3 százalékot. A korrigált adatok szerint egy évvel korábban még csak -4,4, 2010-ben pedig -5,4 százalékon jártunk szeptember végén.

Ha csak a három hónap adatait nézzük (júliustól szeptemberig), akkor az államháztartás 77 milliárdos mínuszt szedett össze, ami a GDP 1,1 százalékát teszi ki, miközben egy éve 3,2, két éve pedig 2,1 százaléknyi finanszírozást kellett a gazdaság többi szereplőinek biztosítania.

Brutális megtakarítás Magyarországon

A háztartások megtakarítási hajlandósága továbbra is igen magas, a végtörlesztés miatti tőketranszfer hatása nélkül 12 hónap alatt a GDP 4,6 százalékát tudta finanszírozni, ami az elmúlt három negyedév legnagyobb értéke. Ennél magasabb adatot 2010 második és 2011 első negyedéve között mért az MNB, akkor 4,7 és 5,2 százalék között szóródtak az értékek. Ha a háztartások finanszírozási képességébe a végtörlesztés hatását is beleszámítjuk, akkor a 2012 harmadik negyedévével záródó évben rekordmagas, 5,7 százalékos (1610 milliárd forintos) értéket láthatunk. Ennek, valamint a nem pénzügyi vállalatok GDP-hez mért 2,3 százalékos megtakarításának és az államháztartás folyamatosan csökkenő finanszírozási igényének köszönhetően a külföld finanszírozási képessége szintén rekordmélységbe, -4,2 százalékra zuhant. Vagyis a teljes magyar gazdaság ennyit, 1183 milliárd forintot takarított meg 12 hónap alatt. Ha a harmadik negyedévet csak önállóan nézzük, akkor a külföld finanszírozási képessége a negyedéves GDP mínusz 6,2 (!!!)százaléka volt, vagyis három hónap alatt 449 milliárdot takarítottunk meg.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!