Ennek az 1400 milliárdos vásárlásnak jelentős része fix kamatozású hosszú futamidejű állampapír. Ugyanakkor a likviditási állomány MNB-ből történt kiterelése olyan mértékben sikerült, hogy a három hónapos diszkont kincstárjegyek hozama 0,35 százalék közelébe süllyedt.
Mivel az 1,35 százalékos jegybanki alapkamat mellett az overnight (egynapos) betétek kamata a jelenlegi kamatfolyosó mellett 0,35 százalék, ezért sérülhetnek az önfinanszírozási program céljai. Ha ugyanis a 3 hónapos dkj és az overnight betéti hozamok között minimális a különbség, akkor a bankok az overnight betétet fogják választani likviditási és futamidő szempontból is.
Emiatt a Monetáris Tanács kedden nem csak a tartósan alacsony kamatlábak mellett döntött, hanem hozott egy másik döntést is. Ez pedig arról szól, hogy a kamatfolyosó 0,25 bázisponttal lejjebb tolódik, amely így aszimmetrikussá válik, két széle 0,1 és 2,1 százalék lesz.
Az MNB a változásokat 14 órakor jelentette be. Ezt követően a forint jelentősebben (313-ról 315-ig) gyengült az euróval szemben, amiben a pesszimista globális hangulatnak is szerepe lehetett.
Az irányadó instrumentum 3 hónapossá válásával párhuzamosan a bankok likviditáskezelésének támogatása érdekében a jegybank változtat a likviditásnyújtó fedezett hiteleszközein is. A jelenlegi kéthetes futamidejű hitelt egyhetes futamidejű hitel váltja fel, melynek kamata az alapkamat plusz 25 bázispont. A hat hónapos hitel helyett pedig 3 hónapos futamidejű, változó kamatozású fedezett hitelt vezet be a jegybank.
A jövővel kapcsolatban a jegybanki szakemberek szerint elképzelhető, hogy a kötelező tartalékrendszerhez is hozzá kell majd nyúlni, és várhatóan az EKB rendszere, annak feltételei felé tolódhat el a magyar rendszer. Ez egyrátás, nem választható rendszert jelent irányadó kamattal.
mfor.hu