3p

Mivel a márciusi előrejelzéshez képest jelentősen nem változtak a jegybanki előrejelzések a magyar gazdasággal kapcsolatban, a külső környezet eseményei tekintetében a magyar gazdaság a stabilitás szigetének nevezhető - hangzott el a Magyar Nemzet Bankban.

Az, hogy a vártnál hamarabb tért vissza az infláció a pozitív tartományba, döntően az üzemanyagárak emelkedésével magyarázható, abban azonban nem volt változás, hogy a gazdasági szereplők inflációs várakozása továbbra is 2 százalék körül alakul - mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank igazgatója.

Ami a gazdasági növekedésünket illeti, az első negyedévben az ipar és az export volt a fő mozgatórugó, a két terület élénk növekedése a következő negyedévekben is fennmaradhat, de a hangsúly a fogyasztás és a kereskedelem növekedésére tevődik át. Noha tavaly a beruházások jelentős mértékben járultak hozzá a GDP-növekedéshez, a következő évben ez fékezheti a növekedésünket, mivel az EU-források beáramlása az uniós ciklusváltásból fakadóan jelentősen lelassul. Ezzel párhuzamosan azonban az alacsony kamatkörnyezet, a javuló jövedelmi pozíciók révén a vállalkozások és a magánszektor beruházásai mérsékelt növekedést mutatnak majd a jövőben. A beruházások növekedését a vállalati hitelezés élénkülése is támogathatja, amit részben a növekedési hitelprogram, részben a bankok fokozottabb tevékenysége segíthet, utóbbi a bankadó-csökkentésének köszönhetően.

A lakosság jövedelmi helyzetét a jövőben részben a személyi jövedelemadó rendszerében bekövetkezett változások, részben az áfa-csökkentés, részben pedig a forintosítás hatása javíthatja. A jegybank szakértői szerint az szja-csökkentése 1 százalékponttal javíthatja a jövedelmi helyzetet, a kétgyermekes családoknál az adókedvezmény emelése miatt ez a javulás 3 százalékos lehet.

A lakosság jövedelmi helyzetét illetően a jegybank igazgatója kitért arra is, hogy a forintosítás és az elszámolás következtében egyensúlyi, középtávon fenntarthatóbb szintre került a hitel és a rendelkezésre álló jövedelem aránya. Ez a megtakarítási ráta enyhe mérséklődésében mutatkozhat meg. Ezzel párhuzamosan a fogyasztási és beruházási ráta is enyhén emelkedhet a jövőben.

A munkaerőpiacon a jegybank a foglalkoztatottság további bővülésére számít, amit részben a közfoglalkoztatási programokkal és a GDP-vel együtt a versenyszféra tovább élénkülő keresletével indokolnak. Mindezek nyomán 2016 végére 6 százalékra mérséklődő munkanélküliség rátát eredményezhet, ami a válság előtti szintnél is alacsonyabb - mondta Virág Barnabás.

A makrogazdasági alappályát illetően a jegybanki szakemberek három fő kockázatot azonosítottak:

  • A fejlett piaci hozamok emelkedése, ami alacsonyabb GDP-növekedést és magasabb inflációt eredményezhet a magyar gazdaságban.
  • A geopolitikai feszültségek (orosz-ukrán probléma, a görög helyzet) szintén alacsonyabb GDP-növekedést és magasabb inflációt okozhat.
  • Belső kockázati tényezőként a tartósan alacsony költségkörnyezet (a nyersanyagárak alacsony szinten történő stagnálása) a vártnál magasabb gazdasági növekedéssel és alacsonyabb inflációval járthat hazánk esetében.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!