4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy lépéseket tett hazánk annak érdekében, hogy leépítse külső adósságát, aminek a szintje még mindig magas. Így különösebb változtatásra nincs mód.

Surányi György, korábbi jegybankelnök szeptemberi kijelentését támasztja alá, illetve fűzte tovább a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi alelnökének, Balog Ádámnak és ügyvezető igazgatójának, Palotai Dánielnek közösen publikált tanulmánya. Surányi szeptember elején arra hívta fel a figyelmet, hogy a pénzügyi válság azokban az országokban tört ki, ahol a nemzetgazdaság valamelyik szereplője komoly külső kötelezettséget halmozott fel.

Ez nem feltétlenül az állam volt, hiszen a spanyol és az ír büdzsé is rendben volt 2008-ig, de a magánszereplők pénzügyi helyzete az egész gazdaságot magával rántotta. Ez pedig komoly kiigazítással járt, ami értelemszerűen a nemzetgazdaság teljesítményét is jelentősen csökkentette.

Balog és Palotai tanulmányukban fel is vázoltak egy korrelációs egyenletet, ahol látható a különböző európai országok válság előtti folyó fizetési mérlegének és a válságot követő GDP-jének az aránya. Jól látható, hogy hazánk nagyjából belesimul a nemzetközi trendbe. Igaz, az mfor.hu véleménye szerint, ha 2011-ben a magánnyugdíj-pénztárak nyújtotta fiskális stimulus nem lett volna, akkor még nagyobb lehetett volna a visszaesés.

Egyébként az ábra nemcsak a 2011-es stimulus miatt csalóka. Mind az x, mind az y tengelyt érdemes lenne finomítani, amit egyébként a tanulmány meg is tett. A x tengelyen ugyanis a folyó fizetési mérleg GDP-arányos hiányának 2005 és 2007 közötti átlagát láthatjuk, vagyis a korábbi években felhalmozott külső hiányt nem. Ez pedig - mivel a működő tőke beáramlását nem tudta teljesen ellensúlyozni - a nettó külső adósság növekedésében csapódott le. 2008-ban a GDP-arányosan mutatónk 54 százalékos volt, vagyis együttesen az állam, a háztartások, és a vállalatok komolyan eladósodtak. Csak összehasonlításként a cseheknél ez a mutató mínuszos volt, vagyis a cseh nemzetgazdaság megtakarításai finanszírozták az olyan gazdaságokat, mint például a magyart, amelyek lehetőségeiknél többet fogyasztottak.

És akkor itt jutunk el az y tengelyhez. A GDP visszaesés helyett érdemesebb megnézni, hogy annak belső felhasználása hogyan alakult. Azokban a nemzetgazdaságokban ugyanis, amelyek súlyosan eladósodtak, a megtermelt GDP-ből máig kevesebb jut belső felhasználásra, hiszen a hiteleket törleszteni kell. A háztartások úgynevezett mérlegalkalmazkodása a belső fogyasztást, a vállalatoké a beruházási szintet, az államé pedig mind a kettőt csökkentik. Így nem csoda, hogy 2007-hez képest a GDP belső felhasználása közel 15 százalékkal esett vissza idehaza.

A GDP-t felhasználási oldalról így csak a nettó export húzhatja. Ez pedig akkor nő, ha az export bővül és/vagy az import csökken. A válság erősen visszafogta a behozatalt, a kivitel pedig mintegy 20 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi egyenlegünk így 2012-ben a negyedik legmagasabb volt az EU-ban.

A reálgazdasági alkalmazkodás mellett az EU-pénzeken felduzzadt reálgazdasági egyenleg, és a különadók miatt csökkenő vállalati profitok következtében a jövedelemegyenleg mérséklődő hiánya is jelentősen növelte Magyarország külső finanszírozási képességét.

Ugyan a számokból jól látszik, hogy az elmúlt években valamennyi régiós országnál nagyobb lépéseket tettünk külső adósságunk leépítése érdekében, de annak szintje még mindig nagyon magas. A 40 százalékos magyar GDP-arányos szint közel duplája a lengyelnek, négyszerese a szlováknak, a csehekről már nem is beszélve.

A jegybanki vezetők szerint így a következő években is fent kell tartani az alacsony hiány melletti elkötelezett fiskális politikát, a külső forrásbevonásban a fogyasztás helyett a beruházásokat kell előtérbe helyezni, és a hazai megtakarításokat versenyző pénzügyi közvetítő rendszeren keresztül kell hatékonyan allokálni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!