3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB az idén 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiányt, 2013-14-ben csökkenő, majd egy átmeneti emelkedés után gyorsan mérséklődő GDP-arányos államadósságot és 2019-2020-tól tartósan 2,5 százalékos GDP-növekedést vár Magyarországon.

Az MNB 2013-ra az uniós elszámolás szerinti 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiányt vár - mondta Antal Judit, az MNB pénzügyi elemzések területének helyettes vezetője az EU-prognózis kapcsán az MTI-nek pénteken. Az Elemzés az államháztartásról című MNB-tanulmányban, amelyet Budapesten sajtótájékoztatón mutattak be, a jegybank szakértői szerint a foglalkoztatottság emelkedik, a munkanélküliségi ráta folyamatosan csökken, a vizsgált 2013-2027 közötti időszak végére 8 százalék alá süllyed.

A 2013-14-ben várható csökkenés után a GDP-arányos államadósság emelkedni fog, mert az elsődleges egyenleg is kedvezőtlenül alakul - olvasható az MNB szakértőinek tanulmányában. Az emelkedés azonban 2015-2017-ben átmeneti lesz, majd 2018-tól kezdődően gyorsuló ütemben csökken a GDP-arányos államadósság.  Az MNB 2027-re 66 százalékos adósságrátát feltételez, 13 százalékponttal alacsonyabbat a tavaly év végi 79 százaléknál.

A szakértők leszögezik: elemzésük eredményei módszertani szempontból úgynevezett technikai kivetítésnek, és nem előrejelzésnek tekinthetők. Ez alatt azt értik, hogy céljuk a jelenleg definiált gazdaságpolitikai-fiskális környezet folytatódásának, változatlanságának feltételezése esetén előálló hiány- és adósságpálya bemutatása. Ez nem (vagy csak nagyon speciális esetekben) esik egybe a legvalószínűbb pályával, azaz nem arra a kérdésre keresik a választ, hogy milyen adósság- és hiánypálya várható a jövőben, hanem arra, hogy mi történne akkor, ha a jelenlegi szakpolitikákat követik a jövőben.

Az MNB tanulmánya szerint az államháztartás kamatkiadások nélküli, úgynevezett elsődleges többlete átmeneti csökkenést követően trendszerűen javul, és a kivetítési horizont végén, azaz 2027-ben a GDP 2 százaléka felett alakulhat. A jegybanki tanulmány szerint az elsődleges többlet átmeneti mérséklődését továbbra is döntő részben az uniós források csökkenése es az újonnan megjelenő kiadások, így a pedagógus életpálya-modell megvalósítása idézik elő.

Az MNB 2014 es 2016 között enyhén magasabb veszteségterítési igénye átmenetileg ugyancsak az elsődleges egyenleg romlása irányába hat, hosszabb távon azonban a jegybanki kivetítés szerint a jegybanki nyereség tartós bevételt jelenthet a költségvetésben. A tanulmány szerint középtávon jelentős mértékű egyenlegjavulást hoz a nyugdíjkiadások csökkenése. A nyugdíjkiadások szintje ugyan rövid távon jelentősen meghaladja a jegybank korábbi várakozásait, a nyugdíjrendszer reformjai következtében a kiadások a következő 15 évben számottevően, a GDP-hez mérten 2,7 százalékkal mérséklődnek.


MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!