2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tavalyi év folyamán 54 kötelezettségszegési eljárás indult, vagy volt folyamatban Magyarország ellen, amivel Magyarország az uniós átlag alatt, a középmezőnyben található - áll abban az összesítésben, amelyet pénteken tett közzé az Európai Bizottság.

A jelentés szerint 2011-ben 15 százalékkal, 2100-ról 1775-re csökkent a kötelezettségszegési eljárások száma, amit a brüsszeli testület az alternatív problémamegoldó lehetőségek, az úgynevezett pilot-eljárás és a SOLVIT elindításának tud be. Ezeken keresztül ugyanis anélkül tisztázható, hogy egy tagállam megszegte-e, vagy nem megfelelően alkalmazta-e az uniós jogot, hogy a bizottság formálisan kötelezettségszegési eljárást indítana.

2011 folyamán Olaszország teljesített a legrosszabbul, ami az uniós jog betartását illeti; Róma ellen indult, vagy volt folyamatban a legtöbb kötelezettségszegési eljárás, szám szerint 135. Száznál több eljárásban volt érintett még Görögország (123) és Belgium (117) is. Franciaország 95 ponton sértette az uniós jogot a bizottság szerint, Németország és Nagy-Britannia ellen 76-76 kötelezettségszegési eljárás indult.

A jelentésből kiderül, hogy leginkább a balti államok hajtják végre és tartják be az uniós jogot; Lettország, Észtország és Litvánia ellen indult a legkevesebb kötelezettségszegési eljárás. Riga mindössze 23, Tallinn és Vilnius pedig 36-36 ilyen eljárásban érintett.

A visegrádi országok közül Lengyelország ellen indult a legtöbb eljárás a tavalyi évben, egészen pontosan 95. Csehország a bizottság szerint 65 esetben sértett uniós jogot, míg Szlovákia ellen 41 kötelezettségszegési eljárás volt érvényben 2011-ben. A térségbeli államok közül Szlovénia ellen 46, Ausztria ellen 65, Románia ellen pedig 47 ügyben folyt kötelezettségszegési eljárás 2011-ben.

Az összesítést ismertető közlemény arra is kitér, hogy 2011 folyamán több mint 60 százalékkal emelkedett azoknak az eseteknek a száma, amelyekben a bizottság amiatt kényszerült kötelezettségszegési eljárást indítani, mert egy-egy tagállam nem ültette át megadott határidőre az uniós jogot saját jogrendjébe. A Lengyelország elleni eljárásoknak nagyjából a felét, a Csehország ellenieknek pedig mintegy kétharmadát emiatt indította az Európai Bizottság.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!