3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaság állapota semmiben sem hasonlít Izlandéhoz, a szerdai magyarországi piaci fejleményeket azonban olyan általános befektetői pánik vezérelte, amely minden hírből - például az IMF-tárgyalásokról szóló beszámolókból is - rossz hírt tud kreálni, mondták szerdán londoni feltörekvő piaci elemzők az MTI-nek.

Neil Shearing, a Capital Economics - az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház - közép-európai közgazdásza a magyarországi és az izlandi helyzetet összehasonlító piaci szóbeszédeket kommentálva úgy fogalmazott: "meg sem kell nézni a makrogazdasági adatokat" annak felismeréséhez, hogy milyen óriási különbségek vannak a két gazdaságban zajló folyamatok között.

A magyar folyómérleg-hiány meg sem közelíti a hatalmas izlandi deficitet, a magyar bankrendszer sem terjeszkedett olyan mértékben túl, és nem dominál olyan mértékben a gazdaságban, mint Izlandon, mondta Shearing. A Capital Economics szakértője szerint Magyarországot most valószínűleg a "múltbeli kihágásokért" bünteti a piac, és a befektetőket idegesíti a belpolitikai helyzet is.

Arra a kérdésre, hogy a piacon terjengő szóbeszédek a befektetői pánikreakciók révén nem válhatnak-e önmegvalósítóvá, Shearing azt mondta: az elmúlt időszak tanúsága szerint semmit nem lehet kizárni, mivel "ami a múlt héten még elképzelhetetlen volt, az a következő héten megvalósulhat", és kétségtelen, hogy jelenleg "félelem és pánik vezérli a piacot". A Capital Economics forgatókönyveiben azonban egyáltalán nem szerepel például egy esetleges szuverén adósságtörlesztési gond Magyarország esetében, mondta a szakértő.

Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság globális feltörekvő piaci főközgazdásza az MTI-nek szerdán azt mondta: a piaci félelmek nem korlátozódnak Magyarországra. Magyarország azonban "bekerült a szalagcímekbe" annak nyomán, hogy tárgyalásokat kezdett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).

Emellett a magánszektor, benne a háztartások nagyon magas devizaadósság-terhe is ismét a befektetők figyelmének középpontjában van, és a jelenlegi piaci körülmények közepette ez, valamint az IMF-tárgyalások híre elégséges ahhoz, hogy idegességet okozzon.

Arra a kérdésre, hogy a Nemzetközi Valutaalappal kezdett tárgyalások híre visszaüthet-e a magyar piacot övező befektetői hangulatra, Sueppel azt mondta, hogy "rövid távon igen". Az IMF-et ugyanis a piac "válságban lévő országokkal kapcsolja össze", IMF-programokat "nem nyugalom és stabilitás idején szoktak jóváhagyni".Ezért az IMF közreműködéséről szóló hírek még jobban Magyarországra irányítják a figyelmet, és rövid távon fokozzák az aggodalmakat, mondta a BlueCrest Capital Management londoni főközgazdásza az MTI-nek.

A magyar és az izlandi gazdaság helyzete közötti hasonlóságokat azonban Sueppel is "távolinak" nevezte, és ő is kijelentette: Magyarországnak nincsenek problémái az adósságszolgálat teljesítésével. Hozzátette: Magyarország gondjai "eltörpülnek" olyan országokéi mellett, mint Ukrajna vagy Románia.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!