2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon leginkább a politikai helyzet, a magas államadósság, a korrupció, valamint az átfogó jövőkép és a tervezhetőség hiánya állja útját a gazdasági fejlődésnek, derült ki a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) tizedik, éves jelentése kapcsán tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Átfogó jövőkép kell

Tény azonban, hogy a külkereskedelmet illetően felemésztettük korábban szerzett előnyünket, a versenytársak időközben nemcsak felzárkóztak, de le is hagytak bennünket.

A HEBC a magyar gazdasági szerkezet alapvető problémájának látja továbbá, hogy még mindig túl sok vállalkozás él állami megrendelésekből; rendkívül magas az állami újraelosztás és az állami beruházások szintje. Amíg ez a helyzet, addig nagy az esélye a klientúra kialakulásának, illetve annak, hogy a gazdaság szereplői szekértáborokba tömörülnek, attól függően, kitől remélhetnek megbízást. A HEBC véleménye szerint éppen ezért csökkenteni kellene az állami újraelosztást, megszüntetve a privát szféra függőségét az állami szférától és ezen túlmenően a politikától.

Ami a gazdasági növekedést illeti, a 2008-2009 közötti időszakban ez 1,5-2,5 százalék körül lesz, ami jelentősen alulmúlja a régió többi országának várható teljesítményét. A HEBC előző évi jelentése még arról szólt, hogyan kerülhetne vissza Magyarország az új tagországok élmezőnyébe.

Mára a helyzet romlott, és ahhoz, hogy reális cél lehessen a lépéstartás a visegrádi országokkal, a versenyképességnek új lendületet kell vennie. Gondot jelent továbbá a magas adószint és a korrupció is.

Szlovákia vagy Lengyelország, 7-8 százalékos GDP-növekedéssel megteheti, hogy finomabban rendezze át a költségvetés struktúráját. Nálunk eközben a költségvetés kiadásainak aránya magasabb, mint a visegrádi országok átlaga, amelyből szociális és jóléti kiadásokra, valamint az államadósság kamataira költjük a legtöbbet.

"Elsősorban jövőkép, országstratégia szükséges, ami mellé oda lehet állítani a társadalom széles rétegeit, valamint politikai akarat kell, amely hiteles tud lenni, és képes arra, hogy végrehajtsa a változásokat, és ehhez megnyerje az érdekelt feleket” - vélik az elemzők.

Mint hozzátették, az ország süllyedését a demokratikusan megválasztott politikai erőknek kellene megállítaniuk oly módon, hogy a szlogenszerű intézkedések helyett valódi, ésszerű megoldásokat kiínáljanak.

Simon Rita


Menedzsment Fórum
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!