3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu új sorozatot indít, amelynek keretében heti rendszerességgel neves gazdasági és piackutató intézetek szakértői elemeznek aktuális gazdasági jelenségeket és eseményeket. Elsőként az Ecostat elemzője a banki betét és a hitelkamatok alakulását helyezi reflektorfénybe.

Az elmúlt egy évben a forint/euró árfolyam viszonylagos stabilitása, valamint az infláció csökkenése mellett lehetőség nyílt az irányadó kamat mérséklésére. Az alapkamat 2005-ben 9,5 százalékról szeptember végére 6 százalékra süllyedt. A monetáris lazításra a kereskedelmi bankok betéti kamatai ugyanakkor sokkal érzékenyebben reagáltak, mint a hitelkamatok. A banki megtakarításokon elérhető hozam nagyobb mértékben csökkent, mint a felvett kölcsönök után fizetett kamat.

[ajanlo=1178][igazitas=right/]A kamatkülönbséget, vagy a banki kamatbevételek alakulását persze több tényező is befolyásolja (gazdasági növekedés üteme, irányadó kamat, hitelek szerkezete, infláció stb.). Egyrészt Magyarországon rendkívül alacsony a lakosság kamatérzékenysége. A háztartások eladósodása nem függ a kamatszinttől, a vásárlási "kényszert" ugyanakkor egyre kevésbé lehet az "elhalasztott fogyasztás ledolgozása" hipotézissel magyarázni. Részben ezzel függ össze, hogy a verseny alig érezhető növekedése nem csökkentette a kamatmarzsot. Bár az európai uniós csatlakozás után többen is éleződő versenyre számítottak, a várakozások nem igazolódtak.

Csökkent a kamatvágás esélye

Végül, talán a legfontosabb kérdés a kockázatok alakulása. Minél kockázatosabb egy befektetés, az elvárt hozam is annál magasabb. Ez a bank szempontjából is igaz. Két kockázatot érdemes figyelembe venni. A lakosság - a hitelintézetek nézőpontjából - több okból is "rizikósabb befektetés", mint a vállalatok. Ez abban is tükröződik, hogy a vállalati betét és hitelkamatok közti különbség kisebb, és az elmúlt negyedévekben a rossz minősítésű lakossági hitelek aránya is emelkedett.

A másik kockázat a gazdasági környezetben, főként a jegybank által megállapított irányadó kamatokra vonatkozó várakozásokban rejlik. Ha a pénzügyi egyensúlytól függő kamatpálya nehezebben prognosztizálható, a bankok kockázata is emelkedik. Az utóbbi hetek eseményei után a korábban stabilan csökkenő kamattrend megkérdőjeleződött. A módosított államháztartási hiánycélok és az euró-bevezetés dátuma körüli növekvő bizonytalansággal csökkent a további kamatvágás esélye. A növekvő bizonytalanság egyben azt is jelenti, hogy a kamatkülönbségben sem számíthatunk mérséklődésre.

Ecostat/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!