3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy az várható volt, és ahogy azt mi is előre jeleztük, ismét 22 ezer milliárd fölé emelkedett a központi kormányzat bruttó adóssága november végére.

Az Államadósság Kezelő Központ pénteken frissítette a november végi adatokkal a központi kormányzat bruttó adósságát részletező táblázatát. Eszerint, ahogy azt egy hónappal ezelőtt, mi is jeleztük, az adósságállomány ismét 22 ezer milliárd forint fölé emelkedett: 22 453 milliárd forintra.  Október végén még 21 918 milliárd forintot tett ki a tartozásunk, vagyis egy hónap alatt 2,4 százalékos emelkedés következett be. A változás mögött a novemberi dollárkötvényünk kibocsátása áll, melynek során 5,94 százalékos hozam mellett 2 milliárd dollár forráshoz sikerült jutnia hazánknak.

Az ÁKK egyébként alapvetően 3 tényezővel magyarázza azt, hogy az adósságunk növekedett november végéig. Először is, az önkormányzati adósság idei átvállalásával, mely államháztartási szinten nem növeli az adósságot, mivel a kormány kvázi az egyik zsebéből a másikba csoportosította át az 500 főnél nagyobb települések átvállalt adósságát. Második tényező a forint elmúlt év végéhez képest bekövetkezett gyengülése, ami a devizaadósság forintban kifejezett értékét növelte. Harmadik tény pedig a dollárkötvény kibocsátása, melyet mi is említettünk fentebb.

A devizakötvényünk kibocsátása egyébként az adósság szerkezetében is változásokat eredményezett. November végén ugyanis az adósságunk 41,2 százaléka volt a devizatartozás, ami idén március óta a legmagasabb arányt jelenti.

A devizaadósságunk egyébként 7,6 százalékkal növekedett 9249 milliárd forintra az októberi 8593 milliárdról. Ezen belül is a kötvénykibocsátás eredményeként a devizakötvény soron az 5263 milliárd után november végén 5823 milliárd forint szerepel, ami 10,7 százalékos növekedésnek felel meg. Egy évvel ezelőtt egyébként 7968 milliárd forintnyi devizaadósságunk volt, ami akkor lokális mélypontnak számított.

Az eltelt egy évben viszont igaz, hogy megszabadultunk az IMF-től és visszafizettük a fennálló adósságunkat, de februárban és most novemberben is kiléptünk a nemzetközi piacokra a dollárkötvényünkkel. És bár meglehetősen kis részt képvisel a devizaadósságon belül, mégsem szabad megfeledkezni a lakosság számára is elérhető PEMÁK-ról, melynek sikere az idei évben vitathatatlan volt. Mi sem szemlélteti ezt jobban, mint az a tény, hogy míg tavaly novemberben még 29 milliárd forint volt a belföldön kibocsátott devizában denominált állampapír (ekkor dobták piacra ezt a terméket), most a november végi adatok szerint már 682,6 milliárdnyit birtokolnak különböző szereplők.

Ami a forintadósságot illeti, annak állománya egy hónap alatt 1 százalékkal 13 068 milliárdra csökkent, előző év azonos időszakához képest viszont 6,4 százalékkal növekedett az állomány nagysága. Ezen belül tovább tudott növekedni a lakossági állampapírok állománya, mégpedig 2,6 százalékkal 1639 milliárdra. Egy évvel ezelőtt még csupán 400 milliárdnyi forintállampapírt birtokolt a lakosság az ÁKK táblázata szerint.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!