Egy év alatt 20-25 százalékot emelkedett több hazai iparvárosban a panellakások kínálati ára. Olyanokban is, ahol a megelőző két-három évben stagnáltak vagy csak alig nőttek az árak – derül ki az Otthontérkép friss felméréséből. A hirdetési portál a megyeszékhelyek és Budapest panelkínálatát vetette össze.
Az Otthontérkép Tatabánya, Kecskemét, Szolnok, Eger, Nyíregyháza, Szeged és Pécs esetében is az országos átlagot jóval meghaladó drágulást figyelt meg a kínálati árakban, amikor 2016 és 2017 második negyedéveit hasonlította össze. A sort Heves megye központi városa vezeti 25 százalékkal, de a feldolgozóiparban és különösen a járműiparban érintett megyeszékhelyeken is masszív, 20 százalékot meghaladó volt az áremelkedés. Még Pakson is erősen felmentek az árak, mióta biztossá vált, hogy hamarosan megkezdik a második blokk építését. A főváros jócskán elmaradt ezektől az értékektől, ennek az az oka, hogy magasabb volt a bázis Budapesten, ahol egyébként az egyes lakótelepek között óriási különbségek vannak. Egyes telepek akár 25-40 százalékkal az átlag felett vannak.
Érdekes, hogy az iparban egyébként főszerepet játszó más nagyvárosokban (Székesfehérvár, Miskolc) lassú volt a drágulás, miközben a lakóingatlanok közül (a családi házakat nem számítva) igen magas a panelek aránya. E két járműipari központban 10-13 százalékos volt az áremelkedés, ami viszonylag alacsony forgalommal járt együtt.
„Az iparvárosokban – akárcsak Budapesten - egyre kevesebben tudják megfizetni az új vagy újszerű tégla lakásokat, s ezért az olcsóbb, de jó állapotú, netán panelprogramos tömbök felé fordulnak s ez több városban is annyira növelte a keresletet, hogy ezt beépítették az árakba az eladók.”
– magyarázta Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője.
A szakértő szerint az egyetemi városokban (Szeged, Pécs) ehhez hozzájön a diákok támasztotta kereslet, ami a befektetési vásárlások arányát viszonylag magasan tartotta az elmúlt másfél évben. Márpedig a befektetők az 1-2 szobás, egyetemközeli, vagy jó közlekedésű, zömmel panellakásokat keresik, ezeket lehet gyorsan jó áron kiadni.
A vezető elemző úgy látja, hogy a panelek ilyen ütemű drágulása biztos nem tartható az év hátralévő részében és 2018-ban. Ugyanakkor az a legvalószínűbb, hogy csökken a különbség a vezető régióközpontok és Budapest között, előbbieknél a kínálati átlagár egyes nagyvárosokban megközelítheti a fővárosi átlagos kínálati ár háromnegyedét is.
Bizonytalanságot okoz azonban a kormány által egyelőre nem részletezett visszabontási terv. A panel tömbök többsége ugyanis társasházként működik, teljesen kiszámíthatatlan, hogy jogilag hogyan fogják rendezni az ügyet, ha eltérő lesz a lakók akarata. Ha sokáig fennmarad ez bizonytalanság, az visszatarthat sok vásárlót, akik más körzetekben fognak próbálkozni – véli a szakértő.
A kereslet egyértelműen a két véglet felé tart, vagyis a legtöbben a jó vagy nagyon jó állapotú, lehetőleg panelprogramos lakásokat akarják megvásárolni. Az alku mértéke egyébként lassan növekszik a megyeszékhelyeken is, vagyis a panelek ára a jelek szerint elérhette vagy a közeljövőben eléri a fájdalomküszöböt, amikor a keresők már komolyan megfontolják, hogy inkább téglát válasszanak-e.
mfor.hu