A költségvetés jelenlegi állapota - és véleményünk szerint a közelgő választások is - megfelelő indokot szolgáltatnak arra, hogy a korábban vártnál nagyobb mértékű nyugdíjemelésről rendelkezzen a kormány. Mint az ismert, a kormány 2010 óta a törvényben foglaltaknak megfelelően a várható infláció mértékével emeli a nyugdíjakat annak érdekében, hogy reálértékét megőrizzék az ellátások.
Ennek megfelelően korábban mi is arról számoltunk be, hogy 0,9 százalékos rekordalacsony nyugdíjemelésre számíthatnak az érintettek, hiába a várható infláció a legtöbb elemző, sőt még a Magyar Nemzeti Bank prognózisa szerint is 2,3 százalék lesz. Azt, hogy vajon ez a tény, vagy a közelgő választások nyomtak többet a latba a kormánynál, nem tudni, mindenesetre az elmúlt hetekben már bejelentették: nem 0,9, hanem 1,6 százalékos lesz az emelés mértéke jövőre.
Igaz, ha az inflációra vonatkozó elemzői prognózisok helyesnek bizonyulnak, még ez is kevés lesz. Ebben az esetben novemberben pótlólagos és visszamenőleges emelésre számíthatnak majd a nyugdíjasok. Így éri el a kormány, hogy reálértéken ne szenvedjenek el értékcsökkenést az ellátások.
Az emelés mértékéről szóló kormányrendelet a szerdai Magyar Közlönyben jelent meg és a korábbi kormányzati nyilatkozatoknak megfelelően 1,6 százalékos emelésről szól.
Ha ezt fogadjuk el inflációs várakozásnak is, akkor a kormány garantáltan túlteljesítette a nyugdíjakra vonatkozó törvényi célt. A reálértéket ugyanis nemcsak megőrizte, de növelte is. 2010 óta számításaink szerint 10 százalékkal növekedett az ellátások reálértéke. Kumuláltan ugyanis 31 százalékos emelést hajtottak végre, amihez 19,1 százalékos kumulált pénzromlási ütem társult. Mindez annak köszönhető, hogy 2013 óta a kormány rendre túlbecsülte a várható infláció mértékét, így a törvény alapján a "szükségesnél jobban" emelte a nyugdíjakat.
mfor.hu