2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Már lényegében egy éve nincs még egy olyan ország az Unióban, ahol jobban drágulna az élet, mint hazánkban.

Az Eurostat szerdán tette közzé a fogyasztói árindexek részletes statisztikáját, mely szerint Magyarországon decemberben 5,1 százalékos volt az éves infláció, aminél magasabbat még mindig nem találni a tagországok között, hiába a szeptemberi csúcs után bekövetkezett 1,3 százalékpontos mérséklődés. A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli gyorsjelentésében decemberre egyébként 5 százalékos pénzromlást közölt. Ahhoz, hogy a negatív uniós toplista élén vagyunk immár egy éve, nagyban hozzájárult a tavaly év eleji áfa- és jövedéki adó-emelés, illetve az év közben életbe lépő telefonadó is.

A magyar pénzromlás után a második legrosszabb a román, ahol decemberben 4,6 százalékkal drágult az élet a 2011-es év végi állapothoz képest. Szomszédunknál az előző havi 4,4 százalékról emelkedett decemberben a mutató. Érdekesség egyébként, hogy tavaly júniusra még "csak" 2,2 százalékos inflációt közölt az Eurostat, miközben a magyar már akkor is 5,6 százalék volt. Románia esetében jól látszik a grafikonon, hogy náluk 2011-ben is nagyon megugrott az infláció az akkori megszorítások eredményeként.

Ha pedig már a szomszédainknál vagyunk, érdemes kitekinteni a visegrádi országokra is. Lengyelországban év/év alapon 2,2 százalékkal emelkedtek az árak decemberben, míg Csehországban 2,4, Szlovákiában pedig 3,4 százalékkal drágult az élet.

Magyarország és Románia után a harmadik legmagasabb infláció az Unió tagállamai közül Észtországhoz kötődik, ahol 3,6 százalékos mértékű pénzromlást regisztrált az Eurostat decemberre.

Az eddig kiemeltekkel ellentétben a legkevésbé drágult az élet, sőt, lényegében változatlanok maradtak a fogyasztói árak 2011 decemberéhez képest Görögországban, ahol mindössze 0,3 százalékos az árindex mértéke. Szintén büszkélkedhet Svédország a maga 1,1 százalékos inflációjával, de Ciprusnak sem lehet oka panaszra ezen a téren, hiszen egy év alatt "mindössze" 1,5 százalékkal lett drágább az élet.

Az egyes termékcsoportokat nézve az eurózónán belül a legnagyobb mértékben az alkohol és dohányáru drágult 3,6 százalékkal, de kiemelkedő infláció kötődött decemberben a lakásépítéssel kapcsolatos költségekhez is (3,4 százalék). Egyaránt 3-3 százalékkal drágultak egy év alatt az élelmiszerek és az oktatás az eurózónás tagállamokban. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!