4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az áprilisban és májusban tapasztalt jelentős javulás után ebben a hónapban ismét erősödött a bizonytalanság az amerikai pénzügyi szektorral kapcsolatban, jelentősen emelkedett a bankok hitelkockázati felára - olvasható a Forbes magazin cikkében. Mindez összefügg azzal, hogy véget érni látszik a tavasszal kezdődött részvénypiaci rally, egyre többen ébrednek rá, hogy a gazdaság talpra állása mégsem lesz olyan gyors, mint korábban várták.

A bankok bedőlésével kapcsolatos kockázatokat legjobban a CDS-ek (credit default swap) jelzik. Ugyanúgy, ahogy egy-egy ország esetében, a pénzintézeteknél is vannak hitelkockázati felárak, melyek azt mutatják meg, mekkora az esélye annak, hogy az adott bank nem tudja majd visszafizetni hiteleit. A legnagyobb amerikai cégek esetében ezek a CDS-ek június eleje óta 17 százalékkal emelkedtek - figyelmeztet a Forbes cikke.

Kifulladt a rally

A bankok negatív megítéléséhez jelentősen hozzájárul, hogy az elmúlt hetekben kifulladni látszik a nemzetközi részvénypiacokon a március eleje óta tapasztalható meredek emelkedés, illetve a befektetők a korábbinál sötétebben látják a gazdaság jövőjét. Az utóbbi időben egyre többen ébredtek rá arra, hogy a tavaszi hónapokban túlságosan optimista, már-már utópisztikus volt a vélemény a gazdaság talpra állásával kapcsolatban.

A Standard & Poor's 500 index az elmúlt két hétben 6 százalékot veszített értékéből, ennek felét az elmúlt napokban szedte össze, miközben a KBW Bank index 20 százalékkal esett vissza májusi csúcsához képest.

Mondhatnánk, hogy ezek természetes folyamatok egy hónapokig tartó emelkedés után, azonban a hangulatnak nem tett jót a Világbank legújabb előrejelzése sem. A nemzetközi szervezet a hét elején jelentette be, hogy a korábbi 1,7 százalékról 2,9 százalékra módosítja prognózisát a világgazdaság idei visszaesésével kapcsolatban.

"Túl sokáig voltunk optimisták, és még mindig nem végeztük el a piszkos munkát, hogy stabilizáljuk a pénzügyi szektort" - vélekedik Mauro Guillen, a Pennsylvania Egyetem Lauder Intézetének vezetője. Guillem szerint az amerikai kormánynak minél előbb helyre kell állítania a pénzügyi szektor működését, mielőtt a gazdaság ismét határozottabb növekedésbe kezdene.

Ebbe többek között az is beletartozna, hogy a bankok kockázatos eszközeit visszavásárolják azoktól a magánbefektetőktől, akik korábban láttak benne fantáziát. Emellett Guillen szerint minél előbb a Kongresszus elé kéne kerülnie az új pénzügyi felügyeleti törvénynek.

Az amerikai gazdasággal kapcsolatban Mauro Guillen úgy véli: minél előbb be kell indítani újra a növekedést, lehetőleg még azelőtt, hogy a munkanélküliség jelentősen csökkenne a mostani közel 10 százalékos szintről. "Mostanra teljes apátiába estünk, és fennáll annak a veszélye, hogy a gazdaság tartósan beragad ezen a szinten" - vélekedik Guillen.

Nem a bedőlés, hanem az alacsony nyereség fenyeget

Szakemberek szerint az erőteljes kormányzati beavatkozásoknak köszönhetően (hitelek, garanciavállalások) mostanra nem a bankok bedőlése lett a legnagyobb veszély, hanem az, hogy a pénzügyi cégek gyenge nyereséget produkálnak.

"A fogyasztók továbbra is szembe kell hogy nézzenek az alacsony likviditással, az emelkedő munkanélküliséggel és a csökkenő lakásárakkal. Véleményünk szerint a fogyasztás továbbra is alacsony szinten marad, ezért koraiak voltak azok az optimista jóslatok, melyek az év második felére már a gazdaság visszapattanását várták" - vélekedik Meredith Whitney elemző.

Az utóbbi hetekben már a piaci hangulat is ebbe az irányba mozdult el: a már említett CDS-ek mellett a bedőlések elleni biztosítások költésge is emelkedett, ez jelenleg 178 ponton áll. Ez az érték azt jelenti, hogy egy 10 millió dolláros összeg esetében öt évre 178 ezer dollárba került a bedőlés elleni biztosítás. Az érték emelkedése arra utal, hogy nőtt a kockázat, ezért kell magasabb díjat fizetni. A múlt hónapban 135 ezer dolláron állt ezeknek a biztosításoknak a költsége, ami a legalacsonyabb volt tavaly szeptember - a Lehman Brothers és az AIG bedőlése - óta.

A biztosítások költsége még így is elmarad azonban a csúcstól, melyet idén márciusban ért el, akkor 10 millió dollárra öt évre 305 ezer dollárt kellett fizetni.

Az utóbbi hetek problémáit látva Mauro Guillen továbbra is aggódik: "A kormányzat jelenleg zavartnak tűnik, pedig még sok feladat lenne, hogy helyre álljon a pénzügyi szektor egyensúlya" - vélekedik a szakember.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!