Bár immár a harmadik hónapban nő folyamatosan havi bázison a magyar ipar teljesítménye, és a munkanaphatástól megtisztított index már csak 0,7 százalékos visszaesést mutat éves viszonylatban, a KSH által ma közölt részletes adatok nem vetítenek előre kedvező folyamatokat.
A feldolgozóipari ágazatok új rendelése összehasonlító áron ugyanis 24,3 százalékkal esett vissza tavalyhoz képest. Ha ilyen mértékű visszaesést keresünk a KSH adatsorában, akkor egészen 2009 nyaráig, vagyis a pénzügyi válság legmélyebb bugyráig kell visszamennünk. Még drámaibb, hogy a magyar ipar újkori üdvöskéje, a járműgyártás havi új rendelésállománya 37,5 százalékkal esett vissza.
Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy a tavalyi március ebben a mutatóban kiugróan magas volt, így itt bázishatások is közrejátszanak. De ha más adatokat nézünk, akkor sincs túl sok okunk az optimizmusra, hiszen a vegyi anyag termékek gyártásán kívül minden ágazat a tavalyinál kisebb rendelésállományt tudott márciusban összehozni, ami természetesen előremutató információ a közeljövő termelési volumenének alakulására is.
Abban talán lehet bízni, hogy a mostani március csak kivételes hónap, de ha megnézzük a februári 9,1, illetve januári 2,6 százalékos zsugorodást, akkor ezek az időben egymást követő értékek elég ronda tendenciát festenek. Persze lehetnek olyan kiugrások, mint amit a járműgyártásban tavaly novemberben láthattunk (bő háromszoros növekedés, ami a teljes feldolgozóipart is megdobta), de ennek hiányában komoly problémák lehetnek az iparban az év hátralévő részében.
A teljes állományi dinamika is meredeken esik
Ha a teljes rendelésállományt nézzük, akkor a már említett novemberi kiugró megrendelésnek köszönhetően éves összevetésben még pozitívak az adatok, de ha a tendenciát nézzük, akkor az nagyon hasonlít a tavaly áprilisban elindult csökkenő folyamathoz, ami mint tudjuk, komoly termelés visszaeséshez vezetett 2012 utolsó negyedévében.
Ha az ágazatok szerint mélyebben megnézzük az adatokat, akkor valamivel kedvezőbb képet kapunk. A járműgyártás mellett, ugyanis az elmúlt időszakban a jelentősebb bővülést visszafogó számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásának teljes rendelésállománya 2012-vel összehasonlítva 37,7 százalékkal magasabb. A megrendelések megugrása rá is fér erre az ágazatra, amelynek első háromhavi teljesítménye még mindig 12,5 százalékos visszaesést mutat.
mfor.hu