5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A végtörlesztés lecsengése után kevésbé izgalmasak a hitelpiaci statisztikák, mint az elmúlt hónapokban, de azt mindenképp érdemes kiemelni, hogy a kedvezményes törlesztést követően márciusban ismét elkezdett felépülni az állomány a forint gyengülése miatt. Ezen a következő időszakban majd az árfolyamgát segíthet, mely megóvhatja az ügyfeleket az árfolyamkockázat jelentős részétől. Mfor.hu-háttér.

Ennyit számít egy kis forintgyengülés

A februári 4431 milliárd forintról márciusban 51,7 milliárddal 4482,7 milliárdra emelkedett a háztartások devizahitel-állománya - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) péntek reggel közölt statisztikájából. A növekedés a 31,7 milliárd forintos törlesztés és a 83,4 milliárdos átértékelődés eredményeként alakult ki, az első az állomány csökkenése, második pedig a növekedése irányába hatott.

Az átértékelődésből fakadó hatás nagyrészt betudható a forint gyengülésének, vagyis köznyelvre lefordítva a magyar fizetőeszköz márciusi újabb botladozása több mint 80 milliárdos kárt okozott a devizahiteleseknek. Azt persze mindig érdemes hozzátenni a hasonló állományi adatokhoz, hogy ez nem realizált veszteség, csak akkor kellene egyösszegben azonnal kifizetni, ha valaki minden egyes háztartási devizahitelt forintra akarna váltani.

A jegybanki középárfolyamokat megvizsgálva nem is véletlen, hogy ilyen mértékben emelkedett a hitelállomány, hiszen a forint az euróval szemben a március eleji 287,80-ról a hónap végére 295,60-ig gyengült, míg a devizahitelek szempontjából szintén fontos frankárfolyam 238,78-ról 245,33-ra emelkedett a múlt hónapban. Vagyis mind az euró, mind pedig a frank ellenében nagyjából 2,7 százalékkal esett vissza a hazai deviza a piacon, ez tükröződött a hitelállományban is.

A háztartások forinthitel-állománya kismértékben emelkedett februárhoz képest, mivel egyrészt az ügyfelek 6,8 milliárd forinttal több új hitelt vettek fel, mint amennyi a havi törlesztőrészletek összege volt, másrészt az átértékelődés 4 milliárdos állománycsökkenést hozott. A kettő eredőjeként tehát 2,8 milliárddal emelkedett az állomány.

A háztartási betétek terén folytatódott a lassú növekedés a megtakarításokat illetően. A forintbetétek esetében 32,6 milliárd forinttal nőtt az állomány februárhoz képest, így a hónap végére 6537,6 milliárd forintot tett ki, míg a devizabetétek állománya a 21,1 milliárdos átértékelődési nyereség és a 2,4 százalékos nettó tranzakciós csökkenés miatt 18,7 milliárd forinttal emelkedett.

Majdnem ugyanennyit buktak a vállalatok is

A jegybank által közölt márciusi statisztikából az látszik, hogy a végtörlesztés kifutásával majdnem ugyanolyan szintre csökkent a háztartások devizahiteleinek állománya, mint amennyi a nem pénzügyi vállalatoknál van. Ebből következően a forint gyengülése elvileg mindkét állományban közel ugyanakkora növekedést okoz. Ezen a téren csak arra érdemes figyelni, hogy a vállalati hitelek esetében sokkal több az euró alapú, kevésbé volt elterjedt a svájci frank. Jelen esetben azonban, ahogy már a fentiekben írtuk, szinte ugyanannyit gyengült a forint márciusban a frankkal, mint az euróval szemben, így ez sem torzítja a számokat.

A fentiek alapján nem meglepő, hogy a hajszálnyival kisebb vállalati hitelállományon hajszálnyival kisebb, 81,4 milliárd forintos volt az átértékelődésből származó veszteség, így a hónap végén az állomány 4207,6 milliárd forintot tett ki. Az átértékelődésből eredő állomány növekedést csak részben tudta kompenzálni az, hogy a vállalatok is nettó hiteltörlesztők voltak, 47,3 milliárd forinttal többet tettek ki a havi törlesztőrészletek, mint az újonnan folyósított kölcsönök.

A vállalatok forinthitel-állománya márciusban tovább csökkent, hiszen a havi törlesztőrészletek 13,3 milliárd forinttal, az átértékelődés pedig további 2 milliárddal csökkentették az állományt, mely így 3150,2 milliárd forintot tett ki a hónap végére.

Az árfolyamgát segíthet

A márciusi adat talán csak azért volt érdekes, mert a tavaly őszi kedvezményes árfolyamon való végtörlesztés lehetősége februárban kipörgött, míg az új árfolyamgát csak áprilistól indult el, vagyis éppen a kettő közötti átmeneti hónapról beszélünk.

Azt már láttuk, hogy a végtörlesztés jelentősen csökkentette a háztartások devizahitel-állományát, hiszen sokan tudtak egyösszegben kedvezményesen fizetni. Az árfolyamgát azonban részben megóvja majd az ügyfeleket az árfolyamkockázattól, hiszen svájci frank esetében például a 180 forintos rögzített árfolyam feletti rész egy gyűjtőszámlára kerül, melynek egy részét az állam és a bank átvállalja.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a következő hónapokban a hitelpiaci statisztikáknál hogyan számolják majd el a gyűjtőszámlán lévő összegeket, az viszont nagyon valószínűnek tűnik, hogy az árfolyamgát miatt kisebbek lesznek a kilengések az átértékelődésből származó nyereséges és veszteségek között.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!