3p

A Moody's szerint gyorsan romlik a helyi üzleti környezet, akár leminősítés is jöhet.

A politikai kockázatok miatt gyors ütemben romlik az üzleti klíma Katalóniában, és a belpolitikai stabilitás megingása várhatóan negatív reálgazdasági következményekkel jár majd a térségben - áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban ismertetett helyzetértékelésében.

A nemzetközi hitelminősítő közölte, hogy megerősítette ugyan a Katalóniára külön érvényben tartott "Ba3/NP" hosszú és rövidtávú adóskockázati besorolást, az eszkalálódó politikai válság miatt azonban az eddigi "caa1"-ről egy fokozattal "caa2"-re rontotta Katalónia alapszintű adósminőség-értékelését (baseline credit assessment, BCA). A BCA-mutatóval a Moody's az érintett kereskedelmi vagy szuverén adósok önálló, saját, belső pénzügyi erejét méri a rendkívüli anyavállalati vagy költségvetési segítség lehetőségének kiszűrésével.

(MTI/EPA)

A "Ba3/NP" teljes körű katalán besorolás is nagyon gyenge. A "Ba3" hosszú távú osztályzat három fokozattal marad el a befektetésre ajánlott "Baa3" alapszinttől, a rövid távú "NP" besorolás pedig "not prime", vagyis nem elsőrendű adósminőséget jelöl a Moody's módszertanában. A katalán osztályzatra a hitelminősítő ráadásul leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben. Spanyolország egészét a Moody's befektetési ajánlású "Baa2/P-2" államadós-besorolással és stabil kilátással tartja nyilván.

A Katalóniára megállapított BCA-mutató visszaminősítésének indoklásában a Moody's kiemelte, hogy a katalán függetlenségről október 1-jén tartott - a spanyol jogrend szerint - illegális népszavazás óta hozzávetőleg másfél ezer vállalat jelentette be kivonulását Katalóniából.

A Moody's véleménye szerint az instabillá vált politikai környezetnek negatív hatása lesz a katalán gazdaságra, mindenekelőtt a külföldi befektetői hangulatra és a turizmusra, és ez csak fokozza a tartomány máris gyenge közfinanszírozási helyzetére nehezedő nyomást. A hitelminősítő a gyenge pénzügyi helyzet illusztrálására kiemeli, hogy Katalónia nettó közetlen és közvetett adósságkötelezettségeinek aránya a működési szintű bevételekhez mérve tavaly 300 százalék volt.

Más nagy londoni házak legutóbbi elemzései szerint ha a válság eszkalációja odáig terjed, hogy Katalónia végül valóban függetlenné válik, a következmények negatív növekedési és adósminőségi hatását rövid távon Spanyolország és az Európai Unió egésze is megérezné.

Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) modellszámításai alapján a katalán elszakadás nettó hatásaként a spanyol GDP-érték a következő 18 hónapban csaknem 3 százalékkal, az Európai Unió egészének hazai összterméke hozzávetőleg 0,25 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amely Katalónia függetlenné válásának gazdasági következményei nélkül ilyen időtávlatban elérhető lenne. A CEBR londoni elemzőinek becslése szerint a hazai össztermékhez viszonyított spanyol államadósság-ráta Katalónia elszakadása esetén a jelenlegi 99,4 százalékról 115,4 százalékra emelkedne.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!