5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar gazdaság növekedési fordulat előtt áll, így eljött az ideje, hogy a vállalkozások hitelből finanszírozzák beruházásaikat - mondta Matolcsy György jegybankelnök az MNB országos konzultációs sorozatának utolsó, siófoki állomásán pénteken.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint a növekedési fordulat része, hogy bővül a családok vásárlóereje és - lassabb ütemben ugyan, de - a beruházásoknál is változás várható. Az első negyedévben a tavalyi nagy német beruházások statisztikai hatása miatt esett a beruházások szintje, de az építőiparban a fordulat már megkezdődött - tette hozzá. Matolcsy György szerint nagyon fontos eleme a "sikergyanús" jegybanki növekedési hitelprogramnak, hogy a bankok "nem fanyalogva" jeleztek az MNB felé valamiféle igényeket, hanem a vállalkozások "zörögtek, dörömböltek, kopogtattak és csengettek" náluk, hogy részt kívánnak venni a programban.

Jó ideig nem lesz még ilyen olcsó hitel

A jegybankelnök előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt 20-22 évben nem volt, de a következő 10 évben sem várható, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások a jegybanki növekedési hitelprogramhoz hasonló alacsony kamatszint mellett jussanak hitelhez. Jelenleg az a helyzet, hogy egy külföldi cég magyar leányvállalata külföldi bank magyar leánybankjától 1-1,3 százalék között kap euróalapú hitelt, míg egy magyar kkv egy évvel ezelőtt 10 százalék körüli kamatszinttel szembesült, amit nem lehet kitermelni. Ez versenyhátrány - mutatott rá. Matolcsy György elmondta: az elkövetkező 10 évben "nem tervezzük" Magyarország euróövezeti csatlakozását, ezért "nem tudunk csatlakozni az alacsony euróövezeti kamatlábhoz".

Az MNB elnöke jelezte, szándékukban áll, hogy a programot később, a folytatásban jobban összehangolják a 2014-20 közötti, hétéves uniós kerettel. Hangsúlyozta azonban, hogy első lépésként jó célra el kell fogynia a mostani, 750 milliárd forintos keretnek. Ha sikeres, akkor bizonyos mértékben koncentrálhat majd ez a program az uniós támogatásokra - mondta.

A jegybankelnök szerint néhány ágazatban egyértelműen pozitív növekedési fordulat látható. Ezek között említette a járműipart, a turizmus-vendéglátást, a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart, illetve a logisztikát. A keleti nyitás politikájának első, egyelőre szerény eredményei is láthatóak - tette hozzá. További bővülést eredményezhet - mondta Matolcsy György - hogy a 2014-20 közötti uniós költségvetési ciklusban a források 60 százalékát gazdaságösztönzésre, beruházásra fordíthatják.

A bankok hetente jelentenek majd

A pénteki konzultáción Balog Ádám MNB-alelnök bemutatta a növekedési hitelprogramot. Előadásában kitért arra, hogy a jegybank szerdán már kipostázta az aláírt szerződéseket a kereskedelmi bankoknak, így el lehet kezdeni a kkv-k és a pénzintézetek közötti szerződések aláírását. Elmondta, hogy a jegybank folyamatosan fogadja be a hiteligényeket és folyamatosan biztosítja a jegybanki forrást a kereskedelmi bankoknak. "Alapos, és teljes körű információt kérünk a bankoktól, akik hetente jelentik, hogy mekkora hitelt nyújtottak, milyen cégnek, milyen futamidőre" - tette hozzá.

Fábián Balázs, az OTP Bank dél-dunántúli regionális vezetője üdvözölte a jegybanki program bevezetését, és jelezte, hogy a jelentős ügyféligény szinte "garancia, hogy ez a program sikerre van ítélve". A bankvezető arról tájékoztatott, hogy a hiteligények legnagyobb része a hitelkiváltáshoz kapcsolódok, bár az új beruházásokra és fejlesztésekre is számottevő igény mutatkozik. Az OTP regionális vezetője szerint érdemes lenne megfontolni a beruházási célú hitelfolyósítás határidejének meghosszabbítását, hiszen "nagy kihívás, ambiciózus" a szerződéskötés augusztus végi  befejezése.

Az MNB május közepén jelentette be, hogy országos konzultációs sorozatot indít a növekedési hitelprogram népszerűsítése érdekében. A sorozatban Miskolcon, Balatonfüreden, Debrecenben és Siófokon egyeztetett a jegybanki vezetés helyi vállalkozókkal, döntéshozókkal, és az akadémiai élet szereplőivel.

NHP

Az MNB április elején hirdette meg növekedési hitelprogramját. A kisvállalati hitelezés fellendítését és az ország pénzügyi sérülékenységének csökkentését célzó program módosított változata szerint összesen 750 milliárd forintnyi kedvezményes hitelhez juthatnak hozzá mikro-, kis- és középvállalkozásokat a kereskedelmi bankokon keresztül a meglévő forint- és devizahiteleik kiváltására, uniós projektek önrészének előteremtéséhez, továbbá forgó- és állóeszközberuházás finanszírozására.

A jegybank a program keretében - a kereskedelmi bankokkal kötendő megállapodás alapján - 900 milliárd forinttal, 3600 milliárd forintra csökkenti a kéthetes MNB-kötvény állományát. A jegybanki stáb értékelése szerint a kedvezményes hitelnyújtás révén, óvatos becslés szerint 0,2-0,5 százalékkal, a legjobb esetben akár 1,0-1,8 százalékkal nőhet 2014 végéig a bruttó hazai termék a program hatására.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!